Když mu jeho podřízení oznamovali, co ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích zjistili, řekl jim šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, že „trefili velkou věc“.
„Četl jsem, že Putin se osobně velmi zajímá o jedy a rád o nich čte knihy,“ uvedl také Skripal, který prý prezidenta zná osobně. Oběť útoku Skripal od roku 2018 na veřejenosti nepromluvil.
Protiteroristická policie v minulosti veřejně hovořila o rostoucím množství času, který věnuje šetřením různých podezření na ohrožení státu a špionáž, zejména v souvislosti s Ruskem.
Scotland Yard uvedl, že u Sergejeva existuje dostatek důkazů pro obvinění z vražedného spiknutí, pokusu o vraždu, držení a použití chemické zbraně a způsobení těžké újmy na zdraví.
Moskva tvrdí, že západní sankce neovlivní ruskou politiku. Putin letos na jaře prohlásil, že USA kvůli sankcím utrpěly přinejmenším stejné škody jako Rusko.
Sarah Rainsfordová je zkušená rusky hovořící zpravodajka, která v minulosti působila v Havaně, Istanbulu nebo Madridu. Neobvyklý krok signalizuje další zhoršení vztahů mezi Moskvou a Londýnem.
V roce 2019 kauzu totiž dostal na starosti nový vyšetřovatel, který při prověrce spisu narazil na dvě povědomé tváře, agenty ruské vojenské rozvědky GRU.
Salisbury / Vrbětice||red|Literatura|Knižní soutěž
V knize věnované „mým zdrojům“ píše Ondřej Kundra například o událostech kolem otravy Alexeje Navalného či dodávky českých zbraní určené ruským agentům.
I kvůli nekoordinování českého postupu se spojenci z EU a NATO nakonec solidárně vyhostilo své velvyslance jen pět zemí a žádné další zřejmě nepřibudou.
Ruské diplomaty v reakci na výbuch muničního skladu ve Vrběticích zatím vyhostilo jen pět východoevropských zemí, naproti tomu v západní Evropě byla odezva slabá.
Co definuje vztahy mezi Českem a Británií? Jsou intenzivnější po zveřejnění informací o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Hostem Radiožurnálu byl britský velvyslanec Nick Archer.
Zpravodajské služby Francie, Švýcarska, Británie a USA zpracovaly seznam 15 členů ruské vojenské rozvědky GRU, kteří cestovali Evropou. Měly k němu mít přístup i české zpravodajské služby.
Policie podle dozorujícího státního zástupce Martina Malůše přitom na špiony nevydala ani mezinárodní zatykač, požádá však alespoň Rusko o právní pomoc.
Na kauzu upozornil loni Radiožurnál s tím, že Borisenka české tajné služby považovaly za vysokého důstojníka ruské rozvědky GRU. Černý nákup munice měl být součástí skryté akce vojenské tajné služby.
Zeman na tiskové konferenci uvedl, že v období prvního výbuchu byli do skladu objednáni dva lidé. „Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu,“ uvedl.
Veřejnost je zná z otravy Skripalových z roku 2018, teď hýbou děním v Česku. Co víme o Miškinovi s Čepigou a ruské jednotce 29155, která osnuje násilné operace v zahraničí?
Královna ani princ William, který ji doprovázel, neměli během návštěvy na tváři roušku. Každý, kdo s královnou při návštěvě přišel do kontaktu, odevzdal předem negativní test na koronavirus.
„Pokud chcete někoho zabít, může takový člověk jednoduše zmizet, mít autonehodu, cokoliv – nebo může být zastřelen. Pokud je použit jed, má to pravděpodobně nést další zprávu a přinést pozornost.“
Odborník na Rusko Jan Šír nepochybuje, že se podaří prokázat, co zřejmou otravu způsobilo. Navalnyj by nebyl prvním kritikem Kremlu, který za nejasných okolností skončil v ohrožení života nebo zemřel.
Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s „aktivitami nepřátelských států“, je to reakce na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.
Oběťmi útoku spáchaného v Sofii mezi 28. dubnem a 4. květnem 2015 jsou majitel společnosti Emco, které patří zbrojovka Dunarit, Emilijan Gebrev, jeho syn Christo a zřejmě manažer firmy Emco.
Slovenský stínový ministr obrany Jaroslav Naď podle svých slov položil svému kamarádovi otázky, na které nedostal odpověď. Policie ho vyšetřuje i kvůli dalším aktivitám.
Investigativní skupina Bellingcat a Radio Svoboda zveřejnily fotky, které podle nich potvrzují jeho údajnou spojitost s ruskou vojenskou rozvědkou GRU.
Podle informací médií byl zavražděným bývalý povstalec Zelimchan Changošvili, který bojoval proti Rusku v Čečensku, později působil v gruzínské protiteroristické jednotce.