‚Hrozba stále roste.‘ Britská policie dostala v reakci na kauzu novičok nové pravomoci
Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s „aktivitami nepřátelských států“, je to reakce na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Ve čtvrtek začal platit příslušný zákon, informovala agentura Reuters. Londýn ze zodpovědnosti za předloňskou otravu Skripalových viní Rusko. Moskva to odmítá.
Na základě nových pravomocí budou moci zvlášť vycvičení britští policisté zastavit, vyslechnout a zadržet na hranicích osoby podezřelé ze špionáže nebo z toho, že jejich prostřednictvím chce cizí mocnost zasáhnout do britských vnitřních záležitostí.
Bulharská kauza Skripal. Úřady obvinily tři Rusy z pokusu o otrávení majitele zbrojovky
Číst článek
Nový zákon o bezpečnosti hranic, jehož součástí rozšířené policejní pravomoci jsou, schválil parlament již loni. „Hrozba pro Spojené království plynoucí z aktivity nepřátelských států roste a stále se mění,“ uvedla dnes ministryně vnitra Priti Patelová. Nové pravomoci podle ní ukazují, že současná vláda zastává princip „nulové tolerance vůči těm, kteří jednají proti britským zájmům“.
Agenti ruské rozvědky
Schválení zákona bylo přímou reakcí na případ otravy Sergeje a Julije Skripalových nervově paralytickou látkou novičok v jihoanglickém Salisbury v březnu 2018. Britští vyšetřovatelé uvádí, že shromáždili dostatek důkazů, aby mohli z útoku obvinit dva Rusy, kteří vystupovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a které média identifikovala jako agenty ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu.
Bývalá britská premiérka Theresa Mayová v minulosti několikrát přímo obvinila Rusko, že je z útoku na bývalého dvojitého agenta a jeho dceru zodpovědné. Moskva to opakovaně odmítla.
Kvůli kauze Skripal vypověděly téměř tři desítky zemí včetně Česka více než 150 ruských diplomatů. U většiny států reagovala Moskva recipročně a vypověděla stejný počet pracovníků příslušných ambasád.