Český biatlonový svaz se domluvil s Norem Ole Björnem Tretterudem, který se stane šéfem servismanů, a Rakušanem Benjaminem Ederem, který bude lyže závodníků brousit.
„Je to ze sta procent technický sníh, přírodní tu není žádný. Teploty jsou extrémní. Ale zažil jsem tady před třemi lety i větší zimu. Sníh je hodně zvláštní, je to takový přemrzlý polystyren.“
Biatlonistka Markéta Davidová vstoupila do nové sezony Světového poháru třetí místem ve sprintu. K úspěchu ji motivuje i sázka, kterou uzavřela se svým servismanem.
Ovečky můžete počítat, abyste lépe usnuli, nebo také když píchnete kolo. Nikoli spánek, to druhé se přihodilo Zdeňku Štybarovi, když se na hlavní závod MS projížděl po anglickém venkově.
Řada úspěšných závodníků končí a teď se k nim přidal také muž, který dokázal s voskem v ruce skoro zázraky. Loučí se servisman olympijských medailistů Jan Pešina.
Na českých horách napadl sníh a lyžařská střediska už pomalu spouští provoz. Pokud se i vy chystáte na sjezdovku vyrazit a ještě jste nestihli dát snowboard do servisu, zbystřete. Vytáhnout prkno ze sklepa a skočit na něj na sjezdovce totiž nestačí. Skluznice, pakliže má vydržet, potřebuje servis – od zbroušení přes voskování až po ostření hran.
Jsou to malinké drážky, které byste možná ani nepostřehli. Přitom rozhodují o tom, jak rychle Koukalové, Vítkové nebo Moravcovi pojedou lyže. Drážkám se říká struktury a na skluznicích je českým biatlonistům na speciálním stroji brousí nový šéf servismanů Čechokanaďan Tomáš Žídek.
V buňce servismanů českých biatlonistů už zase vládne hlavně čeština. I když pár anglických slovíček se do ní ještě vloudí. Místo Němce Daniela Müllera je totiž hlavním odborníkem na mazání lyží Gabriely Koukalové a spol. od nové sezony Čechokanaďan Tomáš Žídek. Domů se vrátil po 34 letech.
Od nové sezony se českým biatlonistům bude starat Čechokanaďan Tomáš Žídek. Nahradí Němce Daniela Müllera, který odchází k běloruské reprezentaci. Biatlonový svaz odchod výrazné postavy realizačního týmu nevnímá jako tragédii. Připomíná, že hlavními hvězdami jsou Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec a další závodníci.
Zima se neúprosně blíží a mnozí z nás už netrpělivě čekají na první sníh a také na lyžování. Pokud máte své sjezdové lyže uložené někde ve sklepě či na půdě, je ten správný čas je vyndat a připravit na nadcházející sezonu.
Tipnuli byste ho spíš na rockovou hvězdu. Němec Danielo Müller má dlouhé vlasy, zarostlou tvář a po těle řadu tetování. Ovace ovšem nesklízí za své hudební umění, ale za umění skvěle připravit lyže českých biatlonistů.
Výborná fyzická kondice, psychická odolnost i dobře zvládnutá technika, to všechno by závodníkovi bylo k ničemu, kdyby neměl špičkově připravené lyže. Ondřeje Banka čekají dnes a zítra na mistrovství světa v Americe dvě pro něj nejdůležitější disciplíny - sjezd a alpská kombinace. Aby měl lyže perfektně nachystané, kvůli tomu si od této sezóny platí hned dva servismany, kteří si na sebe museli zvyknout. Jejich pracovištěm je během šampionátu hotelová garáž ve Vailu.
Ještě neví, jestli je to jeho poslední sezona, ale poslední olympijská určitě. Přesto, nebo právě proto udělal nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer radikální řez a vyměnil muže, který mívá na jeho výsledcích velký podíl. Po letech blízké spolupráce se zkušeným Vítem Fouskem svěřil Bauer roli servismana a tím i odpovědnost za přípravu lyží teprve dvaadvacetiletému Vítu Zahulovi.
Skikrosař Tomáš Kraus s trochou nadsázky nikdy neví, na jakých lyžích pojede třeba závod Světového poháru nebo mistrovství světa. O jeho hlavní vybavení se stará výhradně jen servisman Jaroslav Lučan. Kraus mu do výběru lyží vůbec nemluví, takže jediné, o co se nejlepší český závodník stará, je vlastní psychika. Tento vztah je na skikrosařské poměry vcelku ojedinělý, ale někdy se absolutní důvěra nemusí vůbec vyplatit.
Mistrovství světa v alpském lyžování sice hostí rakouský Schladming, ale jediná česká mistryně světa v historii šampionátů si přesto užívá domácího prostředí. Šárce Záhrobské totiž v této sezoně pomáhá rakouský servisman Gerald Stocker, který bydlí na dohled závodním tratím. A ten umí atmosféru domova přenést i na českou závodnici, které připravuje lyže. Cesta k němu vede, věřte nevěřte, přes stodolu.
Než se sami vydáte na běžky, s největší pravděpodobností dumáte, co si na lyže namažete. Jestli vezmete modrý, zelený, nebo fialový vosk. Nebo snad klistr? A to máte ještě jenom malé dilema. Mnohem složitější je to u servisního týmu českých biatlonistů.
Nejdůležitější závody sezóny přijdou pro běžkyně a běžce na lyžích až na přelomu února a března, kdy Val di Fiemme v Itálii hostí mistrovství světa. Ale už dnes si lyžaři naposledy zatrénují před sérií závodů, kterou můžeme označit za nejnáročnější akci zimy. Tradičně, ale zároveň také naposledy, začne zítra v německém Oberhofu seriál Tour de Ski.
Možná jste před začátkem lyžařské sezóny zachytili slova Lukáše Bauera o tom, jak je rád, že přemluvil svého servismana Víta Fouska. Ten nakonec změnil své rozhodnutí skončit s kočovným životem a zůstal v Bauerových službách.
V sezóně bez olympijských her i bez mistrovství světa se nejprestižnější akcí běžeckého lyžování stává Tour de Ski, oblíbená série závodů Lukáše Bauera, který může v ideálním případě dovršit vítězný hattrick a jehož přáním je minimálně obhájit třetí místo z minulého ročníku.