Úspora energií v domácnostech se podle průzkumu odráží na číslech o spotřebě jen částečně. Na spotřebu má totiž vliv i počasí, letošní začátek podzimu byl spíš chladnější.
K omezení cen bude muset vláda vydat nařízení, v němž stanoví podrobnosti, tedy hlavně maximální cenu. Bude také určovat rozsah odběru, na který se bude cenový strop vztahovat, a kategorie odběratelů.
Konkrétní úspory by se srovnávaly s předem stanoveným předchozím obdobím. Do konce letošního roku bude úsporný tarif fungovat v původní schválené podobě, poté jej nahradí stanovení maximálních cen.
Nezbytností bude změna návyků, tedy naučit se šetřit, a to platí i pro naše vaření. Svět se posouvá do stavu, kam nedosáhly ani naše nejtemnější obavy.
Rostoucí inflace ukrajuje z rozpočtů domácností stále víc peněz. Češi tak začínají ve velkém šetřit. Někdy stačí malé změny, které nám ušetří až tisíce korun na konečném vyúčtování domácností. Jaké?
Cena elektřiny na burze v Lipsku poprvé překročila hranici 700 eur za megawatthodinu. Meziročně je tak její cena na čtrnáctinásobku. Cenu tlačí nahoru hlavně nejistota ohledně ruských dodávek plynu.
Míra přijatých opatření bude záležet zejména na tom, jaká bude francouzská zima. Dalším zásadním bodem je naplnění plynových zásobníků, důležitý je i stav francouzského jaderného parku.
Deník pozoruje velký zájem o levnější paliva, Reportér stěhování některých druhů zvířat do měst. A Hospodářské noviny píšou o údajích o třídění odpadu. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Jaké investice můžou dlouhodobě šetřit peníze? Jde třeba o nákup tepelného čerpadla, případně o kompletní zateplení domu. Šetřit ale mohou i ti, kteří peníze na velké investice nemají.
Celkem 15 procent domácností v průzkumu uvedlo, že se zatím omezovat nemusí a dopady rostoucích cen necítí. 24 procent lidí se ale omezuje velmi výrazně, šetří například na potravinách.
Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezoně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.
Ropovod vyvážející ropu z Kazachstánu do ruských černomořských přístavů bude muse na měsíc přerušit provoz. Ve středu to nařídil ruský soud. Ropovod jako jediný není vlastněn ruskou firmou Transněfť.
Zkrácení doby slavnostního osvětlení by mělo ušetřit asi dva miliony korun ročně. Magistrát předpokládá, že jen za elektřinu pro osvětlení utratí celkem asi 300 milionů korun.
Pražská Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk, radniční věž v Ostravě a stovky dalších objektů se v sobotu večer na hodinu ponoří do tmy. Veřejné osvětlení vypnou také desítky obcí.
Řada obcí, památek i domácností po celém Česku bude večer 60 minut potmě. Připojí se tak symbolicky k akci s názvem Hodina Země. Už podesáté se tímto způsobem celosvětově upozorňuje na nutnost šetřit energiemi a na postupnou změnu klimatu.