Na hodinu potmě. Česko už podeváté zhasne světla při Hodině Země na ochranu klimatu
Pražská Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk, radniční věž v Ostravě a stovky dalších objektů se v sobotu večer na hodinu ponoří do tmy. Veřejné osvětlení vypnou desítky obcí. Česko se tak zapojí do celosvětové akce Hodina Země, která má upozornit na nutnost společného postupu proti změně klimatu. Akce se v tuzemsku uskuteční podeváté.
Osvětlené mezi 20.30 a 21.30 nebudou například ani Mariánský most v Ústí nad Labem, česká nejvyšší kostelní věž v Plzni, Státní opera, Obecní dům, Prašná brána a Kongresové centrum v Praze nebo centrální náměstí v Havířově.
„V České republice se zúčastní 13 statutárních měst, bezmála 80 dalších obcí, na 70 firem a tisíce jednotlivců,“ uvedl Ekologický institut Veronica, který kampaň v tuzemsku koordinuje.
Některé podniky i města si navíc daly závazky ke snížení spotřeby energie. Počítají například s výměnou lamp veřejného osvětlení za úspornější, zateplením budov nebo podporou cyklistické dopravy.
OBRAZEM: Památky a budovy po celém světě se na hodinu ponořily do tmy
Číst článek
Hodinu Země si lidé mohou zpestřit na doprovodných akcích. V Praze 10 a Ústí nad Labem mohou vyrazit na lampionový průvod, ve Vnorovech na Hodonínsku jít na procházku s lucernou kolem řeky Moravy. V jičínské hvězdárně je připravené pozorování oblohy, v Uherském Hradišti zpívání při svíčkách. Informace jsou na webu Hodina Země.
„Cílem kampaně je i to, aby se zapojili jednotlivci a stanovili si osobní závazky,“ řekla ředitelka institutu Veronica Yvonna Gaillyová. Lidé se s cílem snížit svůj dopad na změnu klimatu mohou například zavázat, že omezí spotřebu energie a vody, zahájí cestu k bezodpadové domácnosti nebo budou jíst méně masa.
Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody. Při prvním ročníku v roce 2007 na hodinu zhasla světla na známé budově australské opery v Sydney. Do akce se postupně zapojili lidé z více než 180 zemí světa, zhasíná více než 3000 významných památek a připojují se miliony lidí.