Libanonský bezpečnostní zdroj agentuře AFP řekl, že tento velitel „je nejdůležitějším členem Hizballáhu, který byl od začátku války dosud zabit“. Hizballáh úder potvrdil.
Před dvaceti lety zaútočila americká a britská vojska na Irák, aby svrhla režim tamního diktátora Saddáma Husajna. Analytik Tureček poukazuje na negativní dopady a erozi mezinárodního práva.
K paradoxům současné situace patří, že se v Bagdádu střetli nikoli sunnité se šíity, ale převážně šíitští ozbrojenci s jinými šíity. Jedni na straně Muktady Sadra a druzí proti němu.
„To se děje jen nám, Hazárům... Žijeme tu po generace. Žili jsme tu i v 90. letech a žádní představitelé Tálibánu nás nikdy nenutili, abychom opustili své domovy,“ říká kmenový starší.
Popravení byli usvědčení za podíl na zabití jednoho z vůdců šíitů Sáliha Sammáda. Podle šíitů byl zabit v roce 2018 při útoku bezpilotního letadla arabské koalice, jíž velí Saúdská Arábie.
„Všechny frakce předložily návrh na podmínečné příměří. Zahrnuje všechny síly (antiamerického) odporu včetně těch, které útočí na americké vojenské síly,“ uvedl mluvčí milicí Katáib Hizballáh.
Po zabití Solejmáního hrozí v regionu vypuknutí dalšího kola sektářského a etnického násilí. Toho se obává bývalý velvyslanec v Izraeli a prorektor Vysoké školy Cevro Tomáš Pojar.
Irácká bezpečnostní rada mimo jiné uvedla, že americké letecké údery byly narušením svrchovanosti Iráku a že americké síly jednaly na základě svých vlastních politických priorit a závěrů.
Z toho nejméně deset zůstává ve vážném stavu. Spekuluje se, že s částí poutníků spadla lávka, což ale dva nejmenovaní činitelé podle agentury AP odmítli.
Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 tisíc
Dnes 18letý Murtaja Qureiris byl zatčen ve svých 13 letech mimo jiné za účast na protivládních demonstracích. Ve vazbě strávil téměř pět let, nyní je souzen a hrozí hrozí trest smrti.
Zmocněnec OSN Martin Griffiths chce ještě letos svolat obě strany k jednání do Švédska. Jemenská vláda už mu poslala dopis, v němž potvrzuje svou účast.
Hudajdá je cílem ofenzivy provládních sil podporovaných Saúdskou Arábií. Šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, nyní v některých čtvrtích města zarputile vzdorují postupu provládních sil.
Nově zvolený prezident Barham Sálih už krátce poté, co přestal přijímat gratulace, jmenoval nového premiéra Abdala Mahdího – ten teď bude mít měsíc na to, aby sestavil vládu.
„Byli by rádi dorazili, nedokázali jsme jim však zajistit dostatečně korektní podmínky,“ okomentoval fiasko zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths.
Tělocvična, kde se odpálil sebevražedný útočník, se nachází v části města, kde žijí převážně příslušníci etnické menšiny Hazárů, kteří se hlásí k šíitské větvi islámu.
Vojáci mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií dobyli letiště v jemenském přístavním městě Hudajdá, které se již několik dní snaží ovládnout s pomocí sil loajálních exilové vládě.
V Iráku v sobotu začaly parlamentní volby, které jsou první od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území. Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí.
Nejméně 29 mrtvých si vyžádal výbuch v šíitské mešitě ve městě Herát na západě Afghánistánu. O explozi v úterý informovala agentura Reuters s odkazem na místní policii.