Jemenští šíité veřejně popravili devět lidí. Odsoudili je za podíl na vraždě jejich vůdce
Jemenští šíitští povstalci v metropoli Saná popravili devět lidí usvědčených za podíl na zabití jednoho z vůdců šíitů Sáliha Sammáda. Podle šíitů byl zabit v roce 2018 při útoku bezpilotního letadla arabské koalice, jíž velí Saúdská Arábie. V sobotu o tom informovala agentura AP.
Šíité zvaní Húsiové kvůli Sammádově smrti obvinili 60 lidí. Devět z nich v sobotu v Saná zabila popravčí četa. Ochránci lidských práv požadovali zrušení trestů smrti a poukazovali na nespravedlivý soudní proces.
Šíitští povstalci v Jemenu zaútočili na základnu arabské koalice. Zemřelo nejméně 30 vojáků
Číst článek
Mezi 60 lidmi obviněnými v souvislosti se Sammádem je i bývalý americký prezident Donald Trump a několik představitelů Izraele a zemí Perského zálivu. Podle Húsiů devět popravených provádělo špionáž ve prospěch arabské koalice. Byl mezi nimi i 17letý mladík. Popravě přihlíželo několik set lidí, většinou šíitů, lidé ji mohli sledovat na hlavním náměstí v Saná na velkých obrazovkách.
Příbuzní popravených vyjádřili nad vykonáním trestu a veřejnou popravou rozhořčení. „Nemohou tomu uvěřit, je to šílenství a zločin,“ řekl bratr jednoho z mrtvých Abdar Rahmán Nuah.
Příbuzná dalšího popraveného řekla, že její rodina nevěřila, že bude poprava vykonána. „Jsme v šoku, mysleli jsme si, že pouze vyhrožují,“ řekla žena, která se obávala uvést své jméno.
Vojáci arabské koalice vstoupili do jemenské občanské války rok po jejím zahájení, v roce 2015. Šíité dodnes ovládají hlavní město a část jemenského území, mezinárodně uznávaná vláda se musela přesunout na jih od Adenu. Šíity podporuje Írán, za vládou stojí arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií.
Konflikt v Jemenu si podle odhadů vyžádal kolem 130 000 obětí na životech a způsobil nejhorší humanitární krizi na světě.