Izrael mluví o teroristickém činu motivovaném nacionalistickými náladami, Egypt se drží své verze. Policejní důstojník podle něj měl za hranice pronásledovat pašeráky drog.
Členové volební komise většinu zapsaných voličů znají. Jsou to buď samotní zaměstnanci velvyslanectví, anebo české krajanky, které v Egyptě dlouhodobě žijí.
Tichá zemřela na Sinaji v roce 2020 při pádu vrtulníku. Podle posledních prohlášení měla být příčinou nehody technická závada. Prezident Miloš Zeman ale tehdy nevyloučil ani teroristický útok.
Možnosti volit v Káhiře nejspíš nevyužije tisícovka českých turistů, kteří se v tuto chvíli v Egyptě rekreují. Čekalo by je totiž nepohodlné mnohahodinové cestování z Hurghády či Marsá Alam do Káhiry.
Tichá zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k mezinárodní misi MFO.
Tichá zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře.
Rotmistryně Michaela Tichá zemřela ve čtvrtek na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil. Ministr obrany Metnar již rozhodl o povýšení Tiché in memoriam do hodnosti štábní praporčice.
V egyptském Šarm-aš-Šajchu se konalo setkání politiků Evropské unie a Ligy arabských států svého druhu. Náměty debat ovšem patří k evergreenům dosavadních kontaktů, nanejvýš se mění jejich pořadí.
Egyptská armáda zahájila nálety v okolí mešity na severu Sinajského poloostrova, kde v pátek radikálové při útoku na mešitu zabili více než 200 lidí a přes 100 osob zranili.
Mešitu na Sinajském poloostrově napadli v době poledních modliteb radikálové. Podle agentury Reuters si útok vyžádal nejméně 235 obětí a více než 130 zraněných.
Hlavním podezřelým z loňského pumového útoku na ruské letadlo, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, je prý bratranec muže bojujícího v řadách radikální organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to dnes uvedla agentura Reuters. Za teroristický útok označila loňský čin většina zemí včetně Ruska, zatímco Egypt dosud tvrdil, že pro tuto hypotézu neexistují důkazy. Při tragédii tehdy zemřelo 224 lidí.
Ruské úřady potvrdily, že pád dopravního letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem způsobil výbuch bomby. Zbytky výbušniny se podle ruské tajné služby FSB našly mezi troskami airbusu, který se zřítil 30. října asi půl hodiny po startu z letoviska Šarm aš-Šajch. Tragédii nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. Do Petrohradu se letadlem vraceli hlavně Rusové z dovolené.
Britští agenti podle listu Daily Telegraph zachytili komunikaci o přípravě velkého teroristického útoku na Sinaji. Britská rozvědka ji prý zaznamenala až po sobotní katastrofě ruského letadla. Kvůli těmto informacím Londýn ve středu dočasně zrušil odlety z egyptského Šarm aš-Šajchu. V letovisku tak uvázlo na 20 tisíc britských turistů, první čtyři tisíce se mají za přísných bezpečnostních opatření vrátit domů dnes.
Podle britského premiéra Davida Camerona je čím dál pravděpodobnější, že ruské letadlo spadlo v sobotu na Sinaji po výbuchu bomby. Cameron to dnes řekl po setkání s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Británie už zrušila všechny lety z egyptského Šarm aš-Šajchu.
Sobotní havárii ruského dopravního letadla nad Sinají mohl zavinit pumový útok. Podle televize CNN se k verzi kloní americké tajné služby s tím, že nálož mohli nastražit příslušníci Islámského státu. Teorii o bombovém atentátu nevyloučila ani britská vláda, která pozastavila lety z egyptského letoviska Šarm aš Šajch. Podle egyptských úřadů se letadlo zřítilo nejspíš kvůli výbuchu. Jeho příčinu ale vyšetřovatelé zatím neznají.
Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Agentura TASS zase s odvoláním na své zdroje v Káhiře napsala, že vyšetřovatelé nalezli na místě nehody předměty nepocházející z letadla. Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.
Záchranáři našli černé skříňky ruského letadla, které dnes ráno havarovalo v Egyptě. Na místě nehody v poušti Sinajského poloostrova pokračuje vyprošťování obětí. Egyptské a ruské úřady podle agentur AP a AFP oznámily, že zřícení stroje nikdo nepřežil. Na palubě bylo 224 cestujících včetně 17 dětí a sedmi členů posádky. Příčinou nehody zřejmě byla technická závada, na kterou si piloti u tohoto stroje stěžovali už dříve.
Egyptská armáda tvrdí, že má situaci na severu Sinaje zcela pod kontrolou. Ve středu ráno zaútočily na vojenská stanoviště desítky džihádistů, kteří se hlásí k Islámskému státu. Na několik hodin dokonce obsadili město Šejch Zuvejd nedaleko hranic s Gazou. Původní zprávy o desítkách zabitých vojáků armáda později vyvrátila. Velké počty mrtvých jsou podle ní naopak na straně ozbrojenců.
Několik desítek islámských radikálů dnes ráno zaútočilo na vojenská stanoviště na Sinajském poloostrově a zabilo nejméně 100 lidí, převážně vojáků, policistů, ale i civilistů. Dnešní koordinovaný úder byl dosud největší akcí extremistů v egyptské moderní historii. Egyptská armáda odpoledne v odvetě bombardovala pozice radikálů na severu poloostrova, zabito bylo nejméně 100 ozbrojenců a o život přišlo 17 vojáků. Radikálové se údajně vzdali až po osmi hodinách.
Klášteru svaté Kateřiny na egyptském Sinaji hrozí likvidace. Zničení památky zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO si přeje vysloužilý armádní generál Ahmad Attíja Ragáj. 1500 let starý klášter podle něj představuje hrozbu pro egyptskou národní bezpečnost. Řecké mnichy z kláštera by podle generála čekala deportace.
Nejméně 31 ozbrojenců zabila egyptská armáda na severu Sinajského poloostrova. V rámci operace proti tamním islamistům do oblasti vyslala pěchotu s tanky, obrněnými vozidly a vrtulníky.
Šest Egypťanů zemřelo při nočních útocích islamistů na severním Sinaji. Ozbrojenci napadli policejní stanice a vojenské hlídky ve městech al-Aríš a Rafah poblíž hranic s palestinským pásmem Gazy. Od sesazení islamistického prezidenta Muhamada Mursího zabili ozbrojenci na Sinaji už asi dvacet lidí.
Tři egyptští dělníci zemřeli při útoku ozbrojenců na firemní autobus na severním Sinaji. Militantní džihádisté stupňují napadání tamních vojenských i civilních cílů po sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.
Egyptské ministerstvo vnitra vyhlásilo na Sinajském poloostrově výjimečný stav, podle něj v oblasti hrozí útoky islamistů proti policii. V Port Saídu, ale i v metropoli Káhiře vypukly nepokoje po skončení procesu s fotbalovými výtržníky. Za násilí na stadionu v Port Saídu, při kterém loni v únoru zemřelo 74 lidí, poslal soud 5 lidí za mříže na doživotí a potvrdil 21 dřívějších rozsudků smrti.