Šéfem odborářů zůstává i přes přešlap Josef Středula. Ve volbě neměl protikandidáta. Získal ale jen 57 procent hlasů, před dvěma lety jich dostal 88 procent. Nepoškodil tento postup odbory?
Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Ten zároveň nechce komentovat, jak výsledek jednání ovlivní případné stávce
Odboráři věří, že pondělní celostátní stávka bude jednou z nejrozsáhlejších protivládních akcí za posledních 30 let. V polední publicistice Radiožurnálu k tomu mluvil Martin Kratochvíl ze STEM.
Ministr školství Bek se proti požadavkům odborů vymezil, podle něj jsou nejasné. „Pro odbory je to úplně nová situace,“ vysvětluje v rozhovoru Karel Gargulák, výzkumník organizace PAQ Research.
Rodiče a žáci v Česku vyhlíží pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Ve středu uplyne lhůta, dokdy musí mít ředitelé o stávce jasno.
„Nejde nám o peníze navíc. Chceme, aby byl rozpočet kapitoly školství alespoň na takové úrovni jako v letošním roce,“ říká ke stávce místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.
Česko čeká stávka na základních, středních a mateřských školách. Odbory ji vyhlásily na 27. listopadu. Ředitelé se nyní snaží zjistit, zda se do ní učitelé zapojí. Pokud ano, může část škol zavřít.
„Nevidíme řešení jen v oblasti snižování počtu zaměstnanců a zvyšování platů o nějaké jednotky procent, protože propad i v příštím roce bude dál pokračovat kvůli vysoké inflaci,“ řekl Jurečka.
„Znamená to, že se na den přeruší práce. Bude záležet na tom, jestli se do toho zapojí celá škola, nebo jenom někteří zaměstnanci – pak bude na řediteli, jak zajistí provoz,“ popisuje odborářka.
Zástupci odborů vnímají současnou epidemickou situaci jako vážnou a namístě by podle nich bylo školy na nezbytně dlouhou dobu uzavřít. Na jak dlouho, by měli rozhodnou epidemiologové.
Za necelé dva týdny by se měli žáci začít vracet do škol. Vláda potvrdila, že od 1. března to mají být nejprve maturanti a žáci devátých ročníků. Byla to hlavní podmínka hejtmanů.
Novelu, kterou nyní dostane Senát, přijala dolní komora navzdory nesouhlasu pedagogických fakult, profesních organizací a školských odborů. Proti byli také vládní sociální demokraté a komunisté.
Vláda by podle školských odborů měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli nákaze covidem. Nyní mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Podle odborářů je to problém.
Stávku podporuje vedení Pedagogické komory a také většina krajských odborových organizací. Opačný postoj mají Asociace ředitelů základních škol i gymnázií.
Ministr školství upozornil také na to, že stávka ještě neznamená, že bude daná škola zavřená. Zařízení navíc musí o svém postupu předem informovat rodiče a školáky.
Vláda v minulosti slíbila, že za dva roky by platy učitelů měly dosáhnout 130 procent průměrné mzdy, což by ovšem znamenalo částku blížící se 50 tisícům korun.
„Učitelé potřebují peníze, podporu a svobodu,“ uvedla Gabriela Hrušková za uskupení Učitelská platforma. Podle ní učitelé nevěří slibům o navyšování platů.
Předsednictvo školských odborů ve čtvrtek jedná o tom, jestli učitelé budou 1. září protestovat. Odborářům se nelíbí, že stále není jasné, o kolik se zvýší platy učitelů.
Školští odboráři jsou skeptičtí k plánům ministra školství, které mají zajistit kvalitnější vzdělávání. Desatero šéfa resortu Petra Fialy zahrnuje třeba posílení výuky matematiky a technických oborů nebo reformu financování škol. Podpořil je i premiér Petr Nečas. V navržených deseti krocích se ale podle odborářů skrývají problémy, zejména s financováním.
3:29
|Igor Maňour, Martin Drtina, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Petr Král|Zprávy z domova
Předsednictvo školských odborů se dnes rozhodne, jestli několik týdnů pokračující stávková pohotovost přeroste v konkrétní protest. Učitelé už od květnové výplaty přišli o více než tisícikorunu měsíčně, zatím ale přímým protestem nehrozí.
Zhruba tisíc učitelů a dalších zaměstnanců škol se příští sobotu připojí k demonstraci odborů. Nesouhlasí se škrty v resortu, kvůli kterým by se jim mohly snížit platy až o 600 korun.