Vítězem roku 2023 na Slovensku je předseda Směru a premiér Robert Fico. V roce 2018 byl považovaný za politickou mrtvolu, teď je jeho strana znovu největší silou v zemi.
Vládní koalici vytvořil Smer-SD po svém vítězství v zářijových volbách se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS).
Kvůli preferenčním hlasům se z klubu SNS stal „pytel blech“, což dostalo předsedu Andreje Danka do kritické situace. Musí balancovat mezi svou stranou i subjekty, které reprezentují zvolení poslanci.
„Nepochybuji o tom, že nová vláda Roberta Fica získá důvěru. Ale relativně těsná většina čtyř hlasů není mnoho a může se velice rychle zmenšit,“ odhaduje politolog Lubomír Kopeček.
Čaputová požádala předsedu nejsilnější koaliční strany Smer Roberta Fica o doručení nového personálního návrhu, informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec. SNS nicméně na Huliakově nominaci trvá.
Rodící se slovenská vláda může mít ministra životního prostředí nevěřícího na změnu klimatu, v čele resortu vnitra politika útočícího na vyšetřovatele nebo neobsazený post ministra zahraničí.
Mezi slovenskými politiky je podle ministra populární svádět problémy na Brusel „Je to zdánlivě jednodušší cesta. Odvede pozornost, ale v konečném důsledku to rozkládá Unii a její fungování,“ uvádí.
Není vůbec vyloučeno, že dominantní Fico postupně Hlas „vyluxuje“ a přetáhne k sobě všechny jeho voliče. Nehledě na to, že pro mnohé z nich to bude návrat ke straně, kterou dřív stejně volili.
„Po útoku se zvedla velká vlna solidarity a podpory, nestalo se ale vůbec nic,“ říká právnička, lidskoprávní aktivistka a poslankyně Progresivného Slovenska Lucia Plaváková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal dříve Fico.
Nabídka postu premiéra, ministra financí i ochota ke kompromisu v otázce ministerstva vnitra nestačila. Místo toho zvolil lídr Hlasu Peter Pellegrini návrat do náruče svého bývalého šéfa Roberta Fica.
Vedení strany Hlas, jejíž postoj je klíčový pro vytvoření nové vlády, v úterý jednomyslně rozhodlo, že strana bude jednat o vytvoření koalice už jen s Smerem-SD a s SNS, řekl novinářům Pellegrini.
Všechny politické strany, které kdy vstoupily do vlády Smeru, za svou účast na řízení státu draze zaplatily. Politický predátor Robert Fico jim totiž vysál voliče nebo se vnitřně zcela rozložily.
„Nikdo se nezajímá o Slovensko tak jako naši čeští bratři,“ říká šéfredaktor deníku Postoj Martin Hanus, podle něhož česká média často papouškují to, co píšou ta slovenská.
Robert Fico vyhrál se svou stranou Smer slovenské volby. Komentářů na toto téma se vyrojilo snad víc, než kdyby šlo o složení české sněmovny a vlády. Není to překvapivé.
„Budeme tvrdí,“ říká sebevědomě o vyjednávání šéf Hlasu Peter Pellegrini, který přebírá nabídky. Dá mu lepší Smer Roberta Fica, nebo progresivci vedení Michalem Šimečkou?
Kdyby se volilo jen v Bratislavě, Košicích a okolí společně s městy, jako jsou Trnava nebo Trenčín, pak by vyhrál liberální blok v čele se stranou Progresivní Slovensko. Jenže se volilo i jinde.
Bratislava/Budapešť/Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Analýza
„Fico vyhrál, což vyhovuje Orbánovi, protože tuší, že v něm najde partnera, se kterým budou sdílet řadu pozic. Na unijní úrovni třeba k Rusku a Ukrajině, ale také k migraci,“ upozorňuje analytička.
Fenomén skrytého voliče tkví často v hluboce zakořeněné nedůvěře, kterou ve svých sympatizantech mnoho slovenských politiků dál prohlubuje. Letos se to projevilo hlavně u Smeru Roberta Fica.
„Nejprve budeme jednat s vítězem parlamentních voleb. Pokud bychom se nedokázali dohodnout, jsme připraveni jednat s druhou částí politického spektra,“ řekl Pellegrini.
Matovičovi se taktika vyplatila. Hlasy z romských osad a sídlišť mu pomohly zachránit pošramocenou politickou kariéru. V 16členném poslaneckém klubu zasednou čtyři romští poslanci.
„Mnoho různých lidí a organizací se snažilo tento prázdný prostor vyplnit. Poslední viditelné pokusy byly teď na úrovni podnikatelů, kteří přišli s vizí pro průmysl," myslí si Petr Pavel.
Smer volby vyhrál se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou v parlamentu ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.
„Při otázkách o policejním prezidentovi a speciálním prokurátorovi řekl, že je třeba je vyměnit, protože jsou to političtí nominanti Matoviče. Pokud vznikne Ficova vláda, jejich osud je zpečetěný.“
„V rámci toho, co jsme zažili po vraždě Jána Kuciaka, je mimořádně znepokojivé, na co všechno lidé zapomněli. Ale zároveň je to přilákalo, když se rozhodli další vládu Smeru zvolit,“ říká Farská.
Slovensko má po předčasných parlamentních volbách, které zatřásly celou tamní politickou scénou. Server iROZHLAS.cz přináší přehled hlavních vítězů a poražených sobotních voleb.
Vytuneloval fašisty a zasel strach. Tvrdí o vítězi slovenských voleb Michal Vašečka, sociolog a programový ředitel Bratislava Policy Institute. Kam kráčíš, Slovensko?