„Vzhledem k tomu, jaký rok jsme právě prožili, rezonuje ‚goblin mode‘ s námi všemi, kteří se v tuto chvíli cítíme trochu zdrceni,“ řekl prezident Oxford Languages Casper Grathwohl.
Česká média se poslední sobotu roku 2019 věnují také například statistikám pohřešovaných osob. Počet nevyřešených případů je letos třikrát vyšší než vloni.
Na druhém místě skončil výraz Funklochrepublik, který s využitím slov radiový, díra a republika odkazuje na fakt, že Německo má především na venkově plno hluchých míst bez mobilního signálu.
Hostem Lucie Výborné byl jazykovědec a bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. Hovořil také o tom, jak je pro jazykovědu důležitá matematika.
Slovem roku se podle vydavatelů oxfordských slovníků stal výraz youthquake, jenž označuje "významnou kulturní, politickou nebo sociální změnu, která vyplývá z vlivu mladých lidí".
Německým slovem roku 2015 jsou uprchlíci, německy Flüchtlinge. Tento výraz podle expertů Společnosti německého jazyka ve Wiesbadenu letos nejvíce doprovázel a ovlivňoval společnost. Nejvýznamnější slova se vybírají pravidelně od roku 1977.
Německým slovem roku 2014 je výraz Lichtgrenze neboli světelná hranice. Slovo označuje působivou instalaci, která vyrostla v centru německé metropole u příležitosti oslav 25 let od pádu Berlínské zdi. Slovo roku, které by mělo odrážet to podstatné z politického, hospodářského či společenského života v zemi, vybírá už skoro čtyřicet let Společnost pro německý jazyk.