Anglickým výrazem roku je 'fake news'. Trump se prohlásil za jeho autora, jazykovědci to odmítli
Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení „fake news“ označující falešné zprávy. Informoval o tom list The Guardian, podle kterého k popularitě výrazu silně přispěl americký prezident Donald Trump.
Lexikografové Collinsova slovníku uvedli, že četnost užívání tohoto termínu se od roku 2016 zvýšila o 365 procent. Výraz se podle autorů slovníku poprvé začal více objevovat v období let 2000 až 2009 a v posledních 12 měsících byl „všudypřítomný“.
Obama je gay a radikální muslim.' Zemřel král hoaxů a fake news Paul Horner
Číst článek
Termín s oblibou opakuje americký prezident Trump, který fake news ve svých projevech často kritizuje jako nečestnou produkci mainstreamových médií. V posledních dnech o vylhaných zprávách psal například na twitteru v souvislosti s vyšetřováním údajných ruských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Minulý týden dokonce Trump přišel s tvrzením, že zmíněné spojení sám vymyslel. „Možná ho lidé používali už dřív, ale já jsem si toho nikdy nevšiml,“ řekl podle listu The Guardian.
Collinsův slovník tento etymologický výklad odmítl. Lexikografové uvedli, že výraz se po roce 2000 začal objevovat v americké televizi pro popis „falešných, často senzačních informací šířených jako běžné zpravodajství“.
Echo chamber i antifa
Mezi uchazeče o slovo roku patřila podle slovníku i řada dalších výrazů z oblasti politiky a médií. Například spojení „komnata ozvěn“ (anglicky echo chamber), což je označení pro situaci, ve které se skupina osob vzájemnou komunikací utvrzuje ve svých názorech.
Jedná se o „prostředí, zejména na sociálních sítích, v němž se jakékoli tvrzení pravděpodobně setká se souhlasem, protože ho čtou pouze lidé, kteří mají podobné názory“, napsali vydavatelé Collinsova slovníku. Podle nich četnost výskytů slova v posledních pěti letech stále stoupá.
Velký nárůst popularity zaznamenalo v angličtině také slovo antifa, zvlášť pak po střetech levicových radikálů s přívrženci krajní pravice ve Spojených státech.
Corbynmánie
Specifickým výrazem pro britské ostrovy je Corbynmánie, tedy nadšený obdiv předsedy Labouristické strany Jeremyho Corbyna.
„Toto slovo se poprvé vynořilo v roce 2015 a po jistém loňském poklesu popularity se vrátilo na výsluní v roce 2017, kdy labouristický vůdce zanechal dobrý dojem v předvolební kampani,“ konstatovali vydavatelé slovníku.
Jak britští politici bojují o pozornost mladých? Podle jejich vizí formujeme program, říká radní z Londýna
Číst článek
Corbynovi labouristé vyšli z voleb, které se konaly 8. června, posíleni, zatímco konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vyhráli, ale v parlamentu ztratili většinu.
„Většina slov na letošním seznamu je nabitá politickými významy, ale vzhledem k tomu, že máme ve Spojených státech nového prezidenta a v Británii se konaly předčasné volby, tak asi nepřekvapí, že politika dál silně ovlivňuje jazyk,“ prohlásila Helen Newsteadová, která zodpovídá za jazykový obsah Collinsova slovníku.
Gender-fluid
Mezi deseti uchazeči o titul slovo roku se na seznamu vydavatelů Collinsova slovníku rovněž vyskytlo třeba slovo gender-fluid, jež charakterizuje osoby, které chtějí zůstat flexibilní vůči genderové identitě, než aby se hlásily k určitému pohlaví.
Pozornost si zasloužil i název módní hračky letošního roku fidget spinner. Jde zpravidla o plastovou či kovovou vrtulku, kterou se otáčí prsty.