U jedné ze smeček, která se pohybuje u Krásné Lípy kolem Kyjovského údolí, se podařilo potvrdit nejméně čtyři vlčata. Počty dalších se snaží odborníci z České zemědělské univerzity upřesnit.
V tisku se dočtete, že stát začal kontrolovat, jestli nejsou obnovitelné zdroje příliš dotované. Na některých místech na Šluknovsku nebudou smět lidé do lesů až do konce dubna.
Dva muži ze Šluknovského výběžku podle policie podvedli minimálně padesát českých podnikatelů. Kriminalisté teď hledají další poškozené, kteří obchodovali s firmami SUDKOVAR, CI2 a SUPRA HOLDING.
Problémy vyloučených lokalit na Šluknovsku pojedou dnes řešit hned tři ministři. Vláda tak reaguje na výzvu 18 starostů, kteří si stěžují, že dlouhodobě špatnou sociální situaci v regionu nikdo neřeší. Mezi taková místa patří například i sídliště v Kovářské ulici ve Varnsdorfu.
Při bouřce nebo silném větru vypadává obyvatelům Šluknovského výběžku elektřina. Padesát let staré vedení vysokého napětí totiž dosluhuje. Společnost ČEZ proto plánuje postavit nové. Stožáry mají vést přes Lužické hory. To se ale nelíbí lidem z obcí na Novoborsku.
Bezpečnost ve Šluknovském výběžku na Děčínsku se zlepšuje. Počet trestných činů tam od nepokojů v roce 2011 stále klesá. V roce 2011 jich lidé nahlásili 2114, v minulém roce policie řešila 1806 případů.
U děčínského soudu by se dnes měl opět projednávat případ potyčky v Rumburku, ke které došlo v srpnu 2011. Rvačka tehdy odstartovala vlnu nepokojů na Šluknovsku.
Od července do října má být pro auta uzavřený hraniční přechod v Dolní Poustevně na Šluknovsku. Na německé straně se bude opravovat silnice, kterou poničila povodeň v roce 2010. Podle místních by to byla pro Šluknovský výběžek katastrofa. Proti uzavření přechodu proto začali podepisovat petici.
Obavy ze zvýšené kriminality po lednové amnestii se na Šluknovsku nenaplnily. Situace v regionu je teď klidná. Na tom se shodli starostové měst a obcí s vedením Ústeckého kraje při včerejším jednání v Rumburku. Objevil se ale jiný problém – drogy.
Ve Šluknově dnes odpoledne proběhly hned dvě demonstrace. Do zámeckého parku svolali protest proti nečinnosti vlády starostové měst a obcí regionu, na místní sídliště zase občanské sdružení Konexe proti kriminalitě a neschopnosti politiků.
Starostové na Šluknovsku dnes opustí kanceláře a vyjdou společně do ulic protestovat proti vládě. Mítink bude svolán přímo ve známém Šluknově. Situace v regionu se podle jejich názoru neustále zhoršuje a to i kvůli vládě, která nevykonává řádně své povinnosti a neslyší volání o pomoc.
O řešení sociálních problémů na Šluknovsku se zajímají zahraniční diplomaté. Přímo na místě se chtějí přesvědčit o situaci, která tam přerostla v několik konfliktů mezi místními.
Od středečního večera budou lidé ve městech na Šluknovsku potkávat více policistů. Do terénu se totiž poprvé vydaly hlídky pořádkové jednotky pro Ústecký kraj. Na klid a pořádek začalo dohlížet celkem pětadvacet mužů. Za tři dny je vystřídá stejně početná skupina jejich kolegů.
Ve Šluknovském výběžku začala působit skupina padesáti nových policistů. Ti mají časem vytvořit speciální pořádkovou jednotku Ústeckého kraje. Do teď jezdily pořádek na Šluknovsku udržovat policejní posily z Prahy, Brna nebo Ostravy.
Na pořádek ve Šluknovském výběžku začne dohlížet nová speciální pořádková jednotka. Policisté z ústeckého regionu nahradí kolegy z Prahy, Brna a Ostravy, kteří sem dojížděli hlídkovat od loňských sociálních nepokojů.
Speciální pořádkový útvar policie na Šluknovsku vznikne - i přes škrty v rozpočtu. Potvrdil to v České televizi ministr vnitra Jan Kubice. Přitom policejní prezídium před pár dny oznámilo zrušení přípravy této jednotky pro nedostatek peněz.
Protikorupční útvar policie se začal zajímat o zakázky v Rumburku na Šluknovsku kvůli podezření, že při jejich zadávání došlo k machinacím. Mají souviset s loňskou opravou devíti místních mostků. Na jejich obnovu požadovalo město třicet milionů korun ze státního fondu povodňových škod. Podezření z machinací vzbudil fakt, že na každý mostek vypsala rumburská radnice jeden tendr.
Ve Šluknovském výběžku přibude 150 policistů. Všude jinde v Česku má sice ministerstvo vnitra stop stav a nové policisty nenabírá, Šluknovsko je ale podle ministra vnitra Jana Kubiceho regionem, který posily nutně potřebuje.
Kriminalita ve Šluknovském výběžku se loni zvýšila. Vyplývá to ze statistiky trestných činů. Těch policisté v regionu zaznamenali skoro sedmnáct set. Podle policistů přibývá hlavně krádeží.
Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách pracuje s ročním rozpočtem 25 milionů korun a čelí kritice starostů Varnsdorfu, Rumburku a Šluknova, podle nichž by šlo tyto finance využít smysluplněji.
Šluknovsko má ode dneška více policistů. Kvůli sociálním nepokojům došlo v regionu ke zhoršení bezpečnostní situace a panuje tam stálé napětí. Proto se ve Varnsdorfu začala vytvářet speciální pořádková jednotka. Bude mít padesát policistů a prvních deset začne plnit své povinnosti právě dnes.
Starostům ze Šluknovska se nelíbí strategie vládní Agentury pro sociální začleňování. Dokument kritizovali při dnešním setkání se členy parlamentního bezpečnostního výboru ve Varnsdorfu.
4:50
|Zbyněk Zykmund, Kristina Winklerová, Mirko Kašpar|Zprávy z domova
Ministerstvo spravedlnosti chce zavést centrální registr přestupků. Ve středu představí svou analýzu, jak opakovanou drobnou kriminalitu efektivněji postihovat. Obce a města po zavedení celorepublikového registru volají už dlouho, znovu se o něm začalo mluvit letos v září v souvislosti problémy na Šluknovsku.
Na Šluknovsku bude působit 50 nových policistů. Než budou vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů. Ve Šluknově to dnes starostům slíbil ministr vnitra Jan Kubice. Nepokoje na severu Čech začaly v létě po několika útocích, ze kterých místní viní nepřizpůsobivé občany.
Počty policistů a bezpečnostní situace - to jsou témata, o kterých bude na severu Čech jednat ministr vnitra Jan Kubice. Sejít se má s tamními starosty. Podle nich ministerstvo nedodrželo slib scházet se každý měsíc a ani to, že počty policistů nebudou klesat.
Znovu do vězení má jít organizátor protestů na Šluknovsku Lukáš Kohout. Nedodržoval pravidla podmínky udělené za dřívější přečiny, a měl by si tak odsedět zbytek trestu v délce deseti měsíců. Rozhodl o tom českolipský okresní soud. Verdikt zatím není pravomocný.
Počet policistů ve Šluknovského výběžku se snižovat nebude. Bezpečnost v regionu pomůže zajistit dalších 50 strážců zákona, kteří posílí obvodní oddělení ve Varnsdorfu. Starostům Šluknovského výběžku to na dnešním setkání slíbil policejní prezident Petr Lessy.