Okolo letního slunovratu můžeme zažít nejkratší, ale i nejsvětlejší noci. Slunce se sice po západu ztratí za obzorem, avšak jeho část zůstane na noční obloze pozorovatelná.
V pátek 16. června vyjde Slunce v Česku nejdříve. „Spočítat přesně okamžik východu slunce nebo západu slunce není vůbec jednoduché,“ řekl v rozhovoru ředitel Hvězdárny a planetária v Brně Jiří Dušek
Začíná astronomické léto. Devět minut po jedné hodině v noci vstoupilo Slunce do znamení Raka a nastal letní slunovrat. Dnešek je proto nejdelším dnem v roce.
Přesně třicet osm minut po půlnoci tma co do délky dosáhla svého vrcholu a slunce se začíná přiklánět k naší severní polokouli. Magický okamžik zlomu, kdy světlo, i když nepozorovaně, začíná přebírat vládu, inspiroval lidstvo od pradávna. Tento den slavili i Keltové.
Oslavy letního slunovratu ve Finsku nepřežilo třináct lidí. Většinou kvůli alkoholu. Podle finské televize se asi polovina obětí v podnapilosti utopila.
Odpoledne začne astronomické léto. Slunce vstoupí do znamení Raka přesně ve 13:28. Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu a začne se znovu vracet k rovníku. Dnešní den je proto nejdelší v roce a noc nejkratší.
Více než dvacet tisíc novodobých "druidů" se setkalo v anglickém Stonehenge. Obdivovatelé keltské kultury tam dnes oslaví letní slunovrat. Přes pět tisíc let starý kamenný kruh v hrabství Wiltshire láká každý rok příznivce různých kultů, přírodního stylu života a tajemna. Čekají na chvíli, kdy se nad obzor vyhoupne Slunce, aby zahájilo pouť po nebi, která je nejdelší z celého roku.