Kvůli nároku na pomoc od státu by se měl kromě příjmu žadatelů posuzovat také jejich majetek. Podle ekonoma Petra Janského to může vést ke snahám systém obcházet. „Proto s tím musíme pracovat,“ říká.
Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.
Nárok na poukázku do sociálního šatníku v Hradci Králové mají lidé v nouzi jednou měsíčně. Může se ale stát, že z výdejny oblečení odejdou s nepořízenou. Některých kusů oblečení je totiž nedostatek.
Na doplatky za bydlení stát za 11 měsíců loňského roku vyplatil 1,74 miliardy korun. Na pokles vyplacených peněz má vliv dobrá ekonomická situace, ale také takzvané bezdoplatkové zóny ve městech.
Paříží prošel průvod lidí, kteří demonstrovali proti sociální politice francouzské vlády. Mnohatisícové protesty svolalo několik odborových organizací a konaly se i v dalších francouzských městech.
Švýcaři o víkendu v referendu rozhodují o zavedení základního nepodmíněného příjmu. S možností, že by vláda místo komplikovaných sociálních dávek mohla platit každému občanovi fixní částku, koketuje i Kanada (na snímku premiér Justin Trudeau) nebo Finsko. Jaké jsou výsledky prvních experimentů?
Aktivisté dál zůstávají v objektu autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově. Budovu v pátek vpodvečer vyklidila policie kvůli anonymu, který tam nahlásil bombu, nic ale nenašla. Kliniku pak předala majiteli, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté se ale po policejním zásahu do budovy opět vrátili.
Češi a Češky se mnohem méně než před deseti lety setkávají s rodinou a přáteli. Zatímco své příbuzné v roce 2006 denně viděla skoro čtvrtina lidí, loni to bylo už jen 14 procent. Přátele denně potkávala pětina lidí, teď jen desetina. Méně často než dřív ale rodině i blízkým také telefonují a píší. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.
Dvacet milionů korun půjde na školní obědy pro děti z chudých rodin. Ministerstvo práce a sociálních věcí peníze přerozdělí celkem do čtyř krajů - Libereckého, Jihomoravského, Vysočiny a Prahy. Chudoba v současnosti ohrožuje až 100 tisíc dětí, podle ministerstva navíc rodičů, kteří nemají na zaplacení jídla, neustále přibývá.
Po narození dítěte by mohli otcové získat nárok na týden placeného volna. Navrhuje to ministerstvo práce v novele zákona o nemocenském pojištění. Normu dnes měla projednat vláda, rozhodnutí ale o týden odložila. Ministr financí Andrej Babiš požádal o analýzu nákladů návrhu.
Postupy norské sociální služby Barnevernet se brzy zásadně změní. V zemi vznikne nový úřad, který bude o vyšetřování každé rodiny od počátku lépe informovat a v případě odebrání může poslat děti do Česka. Na už odebrané děti se však novinka nevztahuje. Úřad by měl vzniknout 1. července. Změna souvisí s tím, že Norsko minulý týden podepsalo Haagskou úmluvu o právech dítěte.
Autonomnímu sociálnímu centru Klinika stále reálněji hrozí, že se bude muset odstěhovat z prostor v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Klinice končí nájem a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) mu ho nechce prodloužit s odvoláním na nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu Prahy 3. Posun nepřineslo ani dnešní jednání.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vymýšlí, jak pomoct rodičům, kterým partner neplatí alimenty. Návrh na zavedení zálohového výživného, které by vyplácel stát a následně vymáhal od neplatičů, narazil loni i u koaličních poslanců. Mimo jiné i proto, že návratnost takových žalob by pravděpodobně byla minimální. Ze zkušeností to ví i řada rodičů samoživitelů.
Autonomní sociální centrum Klinika sídlí už rok v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, za několik týdnů mu ale končí smlouva o pronájmu. Zástupci Kliniky proto o dalším setrvání jednají s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kterému budova bývalé plicní kliniky patří. Uzavření další smlouvy je podle Kliniky na dobré cestě. Zástupci úřadu zatím nechtějí výsledky jednání předjímat.
Česko je připraveno poskytnout podporu rodině, které norský úřad Barnevernet odebral devítiměsíční dceru. Prohlásil to premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který se dnes kvůli kauze sešel s ředitelem Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňkem Kapitánem a poslankyní Jitkou Chalánkovou z TOP 09.
Britský premiér David Cameron nehodlá na summitu Evropské unie slevit ze svého klíčového požadavku. Navzdory odporu unijních lídrů trvá dál na omezení zaměstnaneckých výhod pro občany EU po dobu 4 let od příjezdu do Británie.
Osud takzvaných Klokánků by mohl být v sobotu jasnější. Členové Fondu ohrožených dětí (FOD) o víkendu proberou budoucnost těchto zařízení. Kvůli dluhům fondu jim totiž hrozí konec. Na dvě desítky poboček a pět azylových domů by se mohlo proměnit v pobočné spolky. Ty by pak samy mohly žádat o dotace, snažit se získat peníze a řešit dlužné částky.
Problémové sídliště Janov v Litvínově chce tamní radnice změnit. Plánuje získat peníze od státu na demolice panelových domů nebo na jejich stavební úpravy.
Důchodová komise navrhuje, aby rodiče s více dětmi platili menší odvody na důchod. Sazba by se snižovala v závislosti na počtu dětí. Pro bezdětné by se naopak odvody zvýšily.
S přemnožením vši dětské bojuje v tomto období řada škol. Zbavit se tohoto parazita je velmi obtížné, zvlášť pokud rodiče se školou nespolupracují. Pokud dítě v tomto směru dlouhodobě zanedbávají, můžou zakročit i sociální pracovníci. Závažný případ řešili loni v Brně, kde silně zavšivené dítě skončilo v nemocnici.
Odvolaný šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček označil důvody pro svůj odchod za „irelevantní“ či „zástupné“. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Šimáčka odvolal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), důvody však zatím veřejně nezazněly. Dienstbier o nich prý chce nejprve mluvit se zaměstnanci agentury, a s ohledem na to je zatím nechtěl upřesnit ani Šimáček. Podle něj však zřejmě nešlo o výsledky agentury.
Řecko zavádí úlevy a speciální dotace pro nejchudší obyvatele. Řecký parlament včera schválil například elektřinu pro chudé zdarma či přídavky na nájemné ve výši v přepočtu až pět a půl tisíce korun, 300 tisíc lidí také bude dostávat poukázky na potraviny. Vládnoucí strana Syriza tak plní jeden ze svých předvolebních slibů, na druhé straně však Atény k nelibosti věřitelů opouští striktně úspornou politiku.
Problematická ubytovna pro nemocné v Přerově skončí. Její provozovatel, kterému kvůli podezření na neoprávněné poskytování sociálních služeb hrozí až milionová pokuta, se chystá část ubytovny, kde tito lidé žijí, na konci února zavřít. Někteří klienti už našli nový azyl, byť ne zrovna standardním způsobem – tři postižení se tento týden nečekaně objevili v Brně.
Češka, které v Norsku odebrali děti, se bude soudit. Právníci Evy Michalákové podali návrh na přezkoumání rozhodnutí norské sociální služby. Žaloba by podle informací Mladé Fronty Dnes mohla pomoci české vládě zvýšit diplomatický tlak na Norsko.
Boj o české bratry, které jejich rodičům odebraly norské úřady, se přesunul do Poslanecké sněmovny. Poslanci dnes podpořili návrh TOP 09, aby se do případu více vložila vláda. Cílem je děti dostat do péče českých příbuzných. Matka chlapců se také chystá podat žalobu na norskou sociální službu.
Squatteři museli po deseti dnech opustit bývalou polikliniku na pražském Žižkově. Vyzval je k tomu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který objekt vlastní. Na místě zasahovala i policie.
Národní rada osob se zdravotním postižením kritizuje nedostatky v rozhodování posudkových lékařů. Například rodiče autistických dětí mají často problém získat příspěvek na péči. Ministerstvo práce a sociálních věcí by proto chtělo snížit zátěž posudkových lékařů.
Někteří lidé v noci na dnešek dobrovolně nespali ve svých postelích, ale nocovali na ulici. Projekt Noc venku má za cíl podpořit bezdomovce. Ve světě jde o mnohaletou tradici, v Česku je jen dva roky stará. Přesto o ni byl zájem – zapojily se stovky lidí celkem ve 14 městech.