„Já jsem jednou mluvila se zločincem, kterého tady soudili, a on říká: ‚Vy jste tak přísní. Ale musím říct, že jste spravedliví.‘ Tak to bylo docela hezký,“ vzpomíná s úsměvem přísedící Iva Pikalová.
Lékař podal dovolání před třemi lety. Namítá v něm, že nemůže být trestán současně za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a přijetí úplatku. Případ proto posoudí velký senát trestního kolegia.
Hlava státu vetovala vládní předlohu se zdůvodněním, že zrušení laických přísedících v tak velkém rozsahu, včetně trestních kauz na okresních soudech, měl předcházet důkladnější rozbor.
Pekarová Adamová sdělila, že plně respektuje prezidentovo veto novely o přísedících. Předloha je ale podle ní součástí vládního opatření na snížení byrokracie a zefektivnění soudních řízení.
Odvolací soud sice označil výroky pedagožky za „naprosto neomalené a nevhodné až ironicky kruté“, uvedl ale, že není jasné, jak konkrétně měla pedagožka svým projevem ospravedlňovat válečné zločiny.
Soudce kauzy Čapí hnízdo Jan Šott původně nařídil dva jednací dny, ve kterých měl znovu rozhodnout o vině Andreje Babiše a Jany Nagyové. Nakonec stačil jeden.
Odvolací senát Vrchního soudu v Praze nesouhlasí s tím, jak soudce Jan Šott pracoval s důkazy v kauze Čapí hnízdo. I proto prvoinstanční rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.