Česko nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli v pondělí lékaři a zástupci ministerstva zdravotnictví.
SZÚ už na začátku letošního roku informoval, že očekává epidemii černého kašle. Do minulého týdne zaznamenal 1666 případů, víc bylo naposledy na začátku 60. let krátce po zahájení očkování.
V roce 2023 se spalničkami nakazilo asi 42 200 lidí, zatímco za rok 2022 to bylo 941 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace se totiž během pandemie covidu proti této nemoci naočkovalo méně dětí.
„Musí to být spolupracující pacient. To znamená, že souhlasí s tím, že bude každý den brát léky a hlásit se na telefonu,“ popisuje základní podmínky domácí léčby Martina Koziar Vašáková.
K šíření neštovic přispěla paradoxně pandemie koronaviru a opakované uzavírání škol. Vznikly tak dva ročníky, které si planými neštovicemi neprošly a šíří se mezi nimi až teď.
Nedostatek vakcín pro povinné očkování dětí mají lékáři již od podzimu. Někteří mohou mít zásoby ještě z dřívějších dodávek, mohou jich však skladovat jen tolik, kolik se jim vejde do lednice.
Praha||Lenka Kabrhelová, Tomáš Dufka, Barbora Sochorová, Alžběta Jurčová|Věda|Vinohradská 12
Historie očkovacích kampaní v Československu skrze audio rozhlasový archiv: Bylo očkování i v minulosti tak úzce propojené s politikou jako dnes? Jakou roli v něm hraje patriotismus a národní hrdost?
Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, to jsou jediné dva regiony, kde se letos vyskytly spalničky. Přispěla k tomu opatření přijatá na jaře proti šíření koronaviru. Ale nejen to.
Se sdružením praktiků souhlasí i Česká vakcinologická společnost. Očkovací látky podle ní u dětí nezvyšují riziko nákazy koronavirem, ani neporušují jejich imunitní systém.
„Projekt vakciny.net byl ukončen dne 1. 1. 2020,“ stojí na serveru, který fungoval dvacet let. Podle Martiny Suchánkové ze sdružení Rozalio byl co do odborných informací o očkování nejlepším v Česku.
Z dlouhodobého hlediska počet obětí podle WHO poklesl, ještě před 20 lety zemřelo na spalničky přes půl milionu lidí, oproti roku 2017 ale mrtvých přibylo. Nejvíce je zasažená Afrika.
V českých denících se v sobotu dočtete, že se spalničky letos rozšířily do všech krajů v Česku, téma Lidových novin. Deník píše o probléméch při žádosti o půjčku. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Od ledna Státní zdravotní ústav eviduje přes 760 případů, to je víc než za celý loňský rok. Letos by tak nemocných mohlo být podle odhadů epidemiologů nejmíň tisíc.
„Asi nejzávažnější zpráva, která víceméně pochází z Velké Británie, že očkování proti spalničkám způsobuje autismus," popsal jednu z dezinformací šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
Od ledna letošního roku pětimilionová země eviduje 1051 nových případů. Tamní ministerstvo zdravotnictví nařídilo očkování všem od 12 měsíců do 50 let věku. Nejvíce případů hlásí Auckland.
Udeřily spalničky. Je to malinké připomenutí morových ran minulosti. Ještě nedávno jsme byli na listině zemí bez spalniček a teď nás vystrčili za dveře: marš pryč ze společnosti neposkvrněných.
Před padesáti lety začalo v Česku plošné očkování proti spalničkám. Postupně se podařilo šíření nemoci omezit natolik, že se u nás dala považovat za vymýcenou, počty nakažených nyní ale znovu rostou.
Podle předsedy České vakcinologické společnosti jeden z důvodů pro šíření spalniček jsou fake news o očkování. V rozhovoru řekl, že někteří lidé se nechávají nakazit záměrně kvůli získání protilátek.
Nejnovější odhady skutečného počtu onemocnění jsou za rok 2017. Podle nich se spalničkami nakazilo celkem asi 6,7 milionu lidí, z nichž 110 000 zemřelo. Do roku 2016 přitom byla choroba na ústupu.
Jde o výsledky plošného screeningu, který začal u příslušníků integrovaného záchranného systému letos na jaře kvůli epidemii spalniček. Všem, kteří protilátky nemají, lékaři doporučili přeočkování.
Zákonodárci v americkém státě New York kvůli epidemii spalniček zrušili výjimky, které umožňovaly z náboženských důvodů odmítnout očkování. Od počátku roku se nakazilo nejvíce lidí od roku 1992.
Nejvíce nových případů spalniček zaznamenali minulý týden zdravotníci v Praze, a to tři. Dva případy se objevily v Jihomoravském kraji a po jednom v Moravskoslezském a Plzeňském kraji.