Francouzská glacioložka Heidi Sevestrová na pařížském summitu zdůraznila, že lidstvo už nezabrání roztání poloviny ledovců, a že tak přijde o zdroje vody pro zemědělství nebo na výrobu elektřiny.
Na fjord hledí busta Lenina, za níž stojí pomník s heslem Naším cílem je komunismus. Město Barentsburg se ale nenachází v Rusku, nýbrž v Norsku, píše list The Guardian.
Řekl o sobě, že na začátku kariéry byl hrozný musher, který psům nevěřil, ale to se změnilo. „To přijde s tím, když vám nafackujou Špicberky,“ směje se Jan Hvízdal.
Pojďte sledovat cestu Lucie Výborné v nepravidelném deníku Antarktida v mojí hlavě, který popíše jak přípravy, tak i samotnou anabázi (za) ledovým dobrodružstvím.
Pojďte sledovat cestu Lucie Výborné v nepravidelném deníku Antarktida v mojí hlavě, který popíše jak přípravy, tak i samotnou anabázi (za) ledovým dobrodružstvím.
„Synové byli malí, nejmladšímu nebyl ani rok, starším byly tři a pět. Neměli žádný mentální koncept toho, co je čeká, a tak to přijali dobře. Podepsalo se to na nich v dobrém,“ ohlíží se Sokolíčková.
„Dokonce tam v zimním období dochází k opakovaným oblevám. Přijde déšť, dva dny prší, tundra se ponoří do vody a pak zase zamrzne. To jsou kritické podmínky pro celý ekosystém,“ varuje Josef Elster.
Na mořském ledu je také závislý mořský ekosystém, připomíná Šabacká. „Ale pro nás je nejdůležitější to, že tvorba mořského ledu ovlivňuje atmosférické i mořské proudění a tím i počasí u nás.“
Většina z pozitivně testovaných jsou Filipínci. Další tři členové posádky pocházejí z Norska, Francie a Německa. Čtyřem členům posádky vyšel pozitivní test už v pátek, od té doby jsou v nemocnici.
Vědci z německého Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum v Bremerhavenu zkoumali vzorky sněhu z německého souostroví Helgoland, z Bavorska, Brém, ze švýcarských Alp a z Arktidy.
Banka v nejsevernějším městě světa na Špicberkách se v pátek stala terčem ozbrojeného přepadení. Pachatel byl ale rychle zadržen. Pokus o bankovní loupež byl od počátku odsouzen k nezdaru.
Norské úřady hájí postup takzvané medvědí hlídky z německé výletní lodi MS Bremen, která v sobotu na souostroví Špicberky zabila medvěda poté, co napadal jednoho z jejích členů.
Muž byl součástí takzvané medvědí hlídky, která se stará o to, aby mohli turisté bezpečně vystoupit na pevninu. Kolegové, kteří ho doprovázeli, medvěda zastřelili.
Vrak ruského vrtulníku s osmi lidmi na palubě, který se 26. října zřítil u pobřeží souostroví Špicberky, byl nalezen v hloubce 209 metrů nedaleko hlavního ostrova.
Sociální sítě obletěla fotografie, kterou na svém profilu zveřejnil britský veslař Alex Gregory. Obrázek scvrklých rukou plných puchýřů zaujal fanoušky na celém světě.
Do světové banky semen na norských Špicberkách natekla voda. Kvůli nezvykle vysokým teplotám za polárním kruhem začal tát permafrost. Komory se sbírkami voda nezasáhla.
Výprava českých turistů, kterou napadl v březnu na Špicberkách lední medvěd, musí zaplatit pokutu. Podle norských úřadů členové expedice zanedbali přípravu a musí uhradit v přepočtu asi 30 tisíc korun. Češi medvěda postřelili, později zraněné zvíře zastřelili přivolaní záchranáři. Podle zoologa Evžena Kůse turisté pochybili především v přípravě na výpravu.
Norsko se ohradilo proti návštěvě ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina na Špicberských ostrovech. Rogozin je na seznamu lidí, kterým Evropská unie a Norsko zakázaly vstup na své území. Ruský prezident Vladimir Putin navíc označil osvojení přírodních zdrojů Arktidy za jeden z hlavních cílů budoucnosti.
Česko zatím nezaplatilo v přepočtu zhruba 20 milionů korun na financování Globálního úložiště semen. Toto zařízení vzniklo z iniciativy Organizace spojených národů na norských Špicberkách. Jde o speciální sklad, který má zachovat všechna semena rostlin pro případ, že by je jinde na zemi zničila nějaká katastrofa.
Českého turistu zranil na dobrodružné cestě po severském souostroví Špicberky lední medvěd. Zvíře napadlo 37letého muže, když spal ve stanu. Díky pohotovosti kolegů z české výpravy mělo drama šťastný konec. Skupina zřejmě mířila do hor na vyhlídku ke sledování úplné zatmění Slunce.
Skupina expertů na polární ekologii z Jihočeské univerzity dnes odlétá na expedici Svalbard 2012. V jedné z nejseverněji položených výzkumných stanic na Špicberkách se až do září vystřídá postupně 25 výzkumníků z oborů botanika, zoologie, geologie nebo klimatologie.