Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů letos v lednu klesla meziměsíčně o 0,53 bodu na 8,31 procenta. Odborníci varují, že brát si úvěr na zbytné věci, jako je zimní dovolená, není nejvhodnější řešení.
„Vhodným nástrojem tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů,“ uvedla České bankovní asociace.
Ve srovnání malých půjček dopadla nejlépe úvěrová společnost Kamali. Na opačném konci žebříčku se umístila Viva Credit. Vyplývá to z analýzy, kterou představila nezisková organizace Člověk v tísni.
České deníky píšou v sobotu například o aktivitě klíšťat. Během celého víkendu platí nejvyšší stupeň rizika: desítka z desetistupňové škály, píše Mf Dnes.
Některé úvěrové společnosti si našly kličku, jak obejít zákon. Pod záminkou podnikatelské půjčky lidem nabízejí peníze třeba na nákup pračky. Podmínkou je ale založení živnostenského oprávnění.
Zaměstnanec odcizil středočeskému krajskému úřadu šest milionů, školitelé finančních poradců dostávají pokuty za chybné postupy a Ministerstvo zdravotnictví chystá návod, jak správně léčit.
Dvě třetiny kontrolovaných společností, které poskytují spotřebitelské úvěry, loni porušily předpisy. Česká obchodní inspekce jim za to udělila pokuty za více než devět a půl milionu korun. Kromě klamavých reklam kontroly odhalily také neúplné nebo lživé informace o splátkách a o právu na odstoupení od smlouvy.
Zlepšit podmínky lidí, kteří žádají o úvěr, by měla vládní novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ke změnám kabinet zavazuje evropská směrnice z loňského listopadu, která například zakazuje využít směnku nebo šek jako prostředek pro vrácení peněz.
Nejbezpečněji si půjčují lidé v Praze a ve středních Čechách, naopak v chudších regionech mají lidé s rozpoznáním rizikového věřitele velké problémy. Například obyvatelé Vysočiny poznají bezpečného věřitele jen v 9 procentech případů, zatímco Pražanům se to podaří ve 40 procentech a Středočechům ve 36 procentech.
Vláda se rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování spotřebitelských úvěrů. Od smlouvy bude možné do 14 dnů odstoupit, zakáže se používání směnek a šeků a poskytovatel bude muset ověřit, zda příjemce půjčky bude schopen splácet. Novela zakazuje i volání na předražené telefonní linky. Podle odborníků ale mohou přísnější pravidla nahrávat nelegáním úvěrům.