Podmínky poskytování spotřebitelských úvěrů by se měly zpřísnit

Zlepšit podmínky lidí, kteří žádají o úvěr, by měla vládní novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ke změnám kabinet zavazuje evropská směrnice z loňského listopadu, která například zakazuje využít směnku nebo šek jako prostředek pro vrácení peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny (ilustr. obr.)

Koruny (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

Vláda už kvůli tomu připravila návrh novely zákony o spotřebitelských úvěrech, který by dnes měli poslanci projednávat ve druhém čtení. Zpravodaj návrhu František Laudát z TOP 09 informoval, že kabinet navrhuje řadu novinek, které by měly spotřebitele více chránit.

„Finanční závazky musí být sepisovány písemně, smlouvu o úvěru lze vypovědět do 14 dnů bez udání důvodu. Nesmí se vypisovat směnky. Ten poskytovatel úvěru může podepsat úvěr pouze ve výši, který je přiměřený příjmům a majetku toho dotyčného,“ popsal Laudát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh nových pravidel představil ve vysílání Radiožurnálu Nikola Bojčev

Návrh zákona počítá také například se zákazem používání směnek nebo šeků pro zaplacení půjčky nebo zavádí dostatečný čas na odstoupení od smlouvy. Podle Heleny Langšádlové z TOP 09 návrh zakazuje i vysoké zpoplatňování informačních telefonních linek.

„Kromě jiného bude zákaz používání telefonních linek začínajících číslovkou 9 při nabízení a sjednávání úvěrů. To jsou ta telefonní čísla, kdy za každou minutu naskakují velké částky a vlastně místo poskytnutí úvěru vzniká zákazníkovi další závazek. Další z novinek je, že není možné za úvěr ve výši 10 tisíc ručit domem za dva miliony korun,“ řekla Langšádlová.

Nově by měl poskytovatel taky dostatečně ověřit, zda je klient schopný splácet nabízený úvěr. Česká národní banka a Česká obchodní inspekce by porušení zákona pokutovaly až sankcí 20 milionů korun. Samotní klienti se budou moci se stížností obracet na finančního arbitra.

Že jde o velmi důležité změny, potvrdil i ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. „Mimo možnosti odstoupení od smlouvy o zprostředkování spotřebitelského úvěru do 14 dnů je to i paušální zákaz používání směnek a úprava zajištění spotřebitelského úvěru tak, aby v případě nesplácení sankce a poplatky nebyly příliš vysoké,“ uvedl Šmejkal.

ČSSD chce další úpravy

Podle sociálních demokratů jsou změny sice žádoucí, ale přicházejí pozdě. Navrhovat budou například regulaci horního limitu RPSN - tedy roční procentní sazby nákladů anebo zastropování maximálních smluvních pokut s ohledem na výši půjčky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Poslanec ČSSD Jan Chvojka předloží dva pozměňovací návrhy. „Jeden z nich je ten, aby takzvaná RPSN nemohla převýšit částku, kterou každý rok stanoví nařízení vlády. A druhý bod, pro nás ještě o něco důležitější, je ten, že by byla omezená výše smluvní pokuty, tedy že by smluvní pokuta nemohla být vyšší, než je jedenapůlnásobek výše úvěru,“ vysvětlil Chvojka.

Podle Davida Šmejkala je ale takováto diskuse předčasná. „Něco regulatorně upravit je velice jednoduché, je ale třeba domyslet možné důsledky. Může se stát, že velká část spotřebitelů, která v současné době dostává spotřebitelský úvěr, by tímto byla vytlačena do šedé zóny, bez možnosti jakéhokoli odvolání u soudních instancí,“ varuje ředitel Poradny při finanční tísni.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme