Pražský Karlův most opět poničili vandalové. Nové graffiti v podloubí už řeší památkáři

Pražský Karlův most opět „zdobí“ nové graffiti větších rozměrů. Jeho součástí je kromě názvů polského, ruského a českého města také datum 8. března. Žádná z bezpečnostní kamer posprejování mostu podle serveru iDnes nezachytila. Technická správa komunikací už kvůli odstranění graffiti kontaktovala památkáře. Naposledy se větší graffiti objevilo na národní kulturní památce loni v létě, tehdy ho posprejovali dva němečtí turisté.

Fotogalerie Praha (Aktualizováno: 14:13 9. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kraków + Moscow = Prague“. Takový nápis, doplněný o datum 8. 3. 2020, se objevil v podloubí Karlova mostu na Malé straně v centru Prahy.

„O novém incidentu víme a již celou záležitost řešíme s Národním památkovým ústavem a odborem památkové péče pražského magistrátu,“ uvedla pro server iDnes mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Restaurátora by pak zřejmě měla podle ní poskytnout pražská národní galerie. „Graffiti bude odstraněno co nejdříve, může to být i v řádu hodin,“ dodala Lišková pro agenturu ČTK.

Žádná z bezpečnostní kamer posprejování mostu zřejmě nezachytila. Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové do prostoru pod mostem žádné kamery nedohlédnou.

Případem se už zabývá také policie. „Z veřejného prostoru jsme získali informace o tom, že byl posprejovaný Karlův most. Případem se zabýváme pro podezření z trestného činu poškození cizí věci a zjišťujeme všechny okolnosti,“ řekla ČTK mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová.

Odborníci z NPÚ se dnes setkali se zástupci TSK a odboru památkové péče MHMP ve věci nového graffiti na Karlově mostě. Byly odebrány vzorky k provedení zkoušky, která určí nejvhodnější technologický postup k odstranění.

16:20 – 09. 03. 2020

2 7

Podmínka, vyhoštění a pokuta

Graffiti na Karlově mostě se naposledy řešilo v polovině loňského července, kdy se na pilíři mostu objevil větší modročerný nápis. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 tisíc korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo.

Starší z bratrů odsouzený za graffiti na Karlově mostě se odvolal proti roční podmínce

Číst článek

K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Za posprejování Karlova mostu pak Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma německým turistům roční podmíněné tresty a peněžité tresty 100 tisíc korun.

Bratry Niclase Steigera a Benjamina Wittiga také na pět let vyhostil z Česka. Wittig se pak proti verdiktu odvolal.

Karlův most si vandalové nevybrali poprvé. Jiní pachatelé jeho část posprejovali v roce 2016. V září 2017 pak osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu ještě tentýž měsíc uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15 tisíc korun.

Policie v uplynulých letech řešila několik dalších případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme