Český rozhlas a server iROZHLAS.cz zjišťovaly ceny potravin po celém Česku už počtvrté a znovu se potvrdilo, že jsou v supermarketech v jednotlivých městech prakticky totožné.
„Je tu spousta lokálek, do kterých se nasypaly peníze, ale nikdo tam nejezdí. Peníze pak chybí na modernizacích a hlavních koridorech,“ kritizuje expert Jan Sůra ze serveru zdopravy.cz.
Petr Pavel, který je v prezidentském úřadě od loňského března, od nich dostal průměrnou známku 3,1, zatímco jeho předchůdce Miloš Zeman měl na konci svého funkčního období průměrnou čtyřku.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu mírně klesly. Aktuálně se litr benzinu Natural 95 prodává v průměru za 35,84 koruny. Zlevnila i nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny.
Inflace loni zasáhla všechny země Evropské unie, Česko ji mělo s průměrnou hodnotou 15,1 procenta pátou nejvyšší v Unii. Nezaměstnanost ale byla v Česku v porovnání s EU nejnižší.
Králíci a zajíci spadají do stejného řádu zajícovců, patří i ke stejné čeledi zajícovitých, ale mají odlišný rod. Jsou to tedy blízcí příbuzní, ale existují mezi nimi zásadní rozdíly.
Od prvních let tisíciletí do ekonomické krize plodnost rostla. V roce 2011 dosahovala hodnoty 1,43. V letech 2018 až 2020 se zastavila na 1,71 dítěte na ženu, loni se zvýšila na 1,83 dítěte na matku.
Meziroční růst HDP podpořila podle statistiků hlavně zahraniční poptávka a tvorba hrubého fixního kapitálu. Negativní vliv měly na ekonomiku výdaje na spotřebu domácností.
Oproti roku 2017 jde o pokles o 49 úkonů. Nejčastěji se odposlechy dotkly civilních osob mimo bezpečnostní sbory a příslušníků a zaměstnanců Policie ČR.
Dva nejoblíbenější kolektivní sporty v Česku: fotbal a lední hokej. Možná i vy si říkáte, který z nich je fyzicky náročnější. Přesná odpověď se hledá těžko, neví ji ani specialisté v obou sportech.
Jižní a Severní Korea se spojily u jednacího stolu, ale propast mezi nimi zeje dál. Politická, ekonomická i sociální. Projděte si důkazy v číslech – a porovnejte, jak si vedle Korejců stojíme my Češi.
Podle britské studie jsou Češi nejnezdravějším národem na světě, co se týče kombinace alkohol–cigarety–obezita. Jsme na tom opravdu tak špatně? Jak se dívat na podobné populární průzkumy?
UVNITŘ INTERAKTIVNÍ GRAFY. Řidiči meziměstských autobusů, kteří ve čtvrtek v několika krajích stávkují za vyšší platy, pobírali loni střední hrubou měsíční mzdu 25 099 korun. Desetina nejhůře placených šoférů brala měsíčně méně než 21 451 korun, desetina nejlépe placených pak více než 30 378 korun.
Oproti době před dvaceti lety berou Češi více peněz, více se však také zadlužují nebo investují do nemovitostí. Vyplývá to ze srovnání dat z let 1995 a 2015, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Mění se také to, jak moc vydají domácnosti na jednotlivé položky, větší je třeba procento výdajů na bydlení, naopak menší část „spolkne“ jídlo či oblečení.
V porovnání s ostatními státy Evropské unie patří čeští zaměstnanci k těm, kteří v práci tráví nejvíce času. Zároveň jsou ale stále mezi nejhůře ohodnocenými. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala personální agentura AC JOBS.
Propustit zkušeného pracovníka je v České republice pro podnik levnější než v jiných evropských zemích. U zaměstnanců bez praxe je to naopak. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte v 29 státech.
Mezi deset největších společností ve střední a jihovýchodní Evropě patří podle výše tržeb hned dva zdejší podniky. Je to automobilka Škoda Auto a energetická firma ČEZ.
Změnit dodavatele energií může člověk, kolikrát do roka chce. Jediné omezení mu přináší smlouva, kterou má uzavřenou se svým současným distributorem. Proto je velice důležité být při podpisu smlouvy obezřetní.
Většina potravin v Česku oproti loňskému dubnu podražila, nejvíce brambory, jejichž průměrná cena za rok vystoupala o víc než polovinu. V průměru o čtvrtinu víc si pak nyní zákazníci připlatí za mouku a hlouběji do peněženek sáhnou třeba i v případě paprik nebo rajčat. Naopak levnější jsou vejce. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Čeští žáci se dnes dozví, jestli jsou lepší nebo horší oproti vrstevníkům ve světě. Ministerstvo školství zveřejní výsledky dvou mezinárodních výzkumů, které porovnávaly školáky v matematice, přírodních vědách a čtenářské gramotnosti.
Projekt státních maturit čekal šestnáct let na své spuštění. Přestože ještě není vyhráno, ministr školství Josef Dobeš chce za rok odstartovat srovnávací zkoušky pro žáky pátých a devátých tříd.
Srovnávací testy pro žáky v pátých a devátých třídách na základních školách by mohly odstartovat do dvou let. Podle školských expertů případné vládní koalice se testováním pozná, jak kvalitní je konkrétní škola.