„Včelstvům se relativně dařilo, s tím, že letos nebyl úplně příznivý rok na vytáčení medu pro včelaře, takže včelaři měli spoustu práce s medem,“ vysvětluje včelař Martin Paleček.
Poté, co loni zlikvidovali hnízdo v Plzni a letos objevili několik jedinců v Hrádku u Rokycan, se rozhodli vědci invazní hmyz aktivně vyhledávat. Lákají je do pastí na směs sladké šťávy a alkoholu.
Hnízdo měří zhruba 75 centimetrů a váží necelých osm kilo. Odborníci chtějí hnízdo prozkoumat co nejdřív. Jeho část pak lidé uvidí v Západočeském muzeu na výstavě Bezobratlí kolem nás.
V Česku se poprvé objevila sršeň asijská, invazivní druh, který zabíjí včely přímo v úlu. Ve čtvrtek si několika všimli lidé v Plzni a ochránci přírody v pátek ověřili, že opravdu jde o tento druh
Mf Dnes varuje před zvlášť agresivním druhem sršně, který se objevil v Německu. A výběrový alkohol může být podle Deníku dobrá investice. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Sršeň mandarínská ničí včelstva. Například ve Spojených státech se očekává, že může způsobit škody v řádu až milionů dolarů. Zvláště proto vědci hledají způsob jak sršně chytat.
K letním měsícům patří i zbloudilé roje včel či hnízda bodavého hmyzu na místech, kde lidem vadí. Jejich likvidace takzvaně na vlastní pěst je ale nebezpečné. Nejefektivněji je zničí odborník. Profesionální hasiči vyjíždí k jejich odstranění jen v případě, že se vyskytnou na veřejných místech nebo ohrožují život. Jen v loňském roce zlikvidovali v Libereckém kraji téměř 70 hnízd bodavého hmyzu.
Sršni v Číně zabili 28 lidí a další desítky lidí zůstávají po jejich bodnutí v nemocnici. Nebezpečný hmyz útočil na jihu nejlidnatější země světa. Lidé, kteří sršní bodnutí přežili, mluví o zážitcích, připomínajících spíše scény z hororových filmů.
Potkat se s rojem včel není nic příjemného. Také nelibě neseme, když se nám nad hlavou rozrůstá vosí hnízdo. Vrcholem je, když zjistíme, že se nám ve střeše zabydlely sršně. Ty svojí horečnou aktivitou a stavbou velehnízda postupně rozebírají materiál pod ní.
Zaměstnanci muzea v Novém Kostele na Chebsku si dnes odvezli velké sršní hnízdo, které našli při rekonstrukčních pracích místního domu dělníci. V takhle velkém sršním příbytku může žít až 2 tisíce jedinců. V tomto případě ale bylo hnízdo už prázdné a tak nehrozilo, že by sršni někomu ublížili.