‚V pasti nic není. Naštěstí.‘ Vědci pátrají po sršni asijské, u včelích úlů umisťují speciální nástrahy

Na sladký roztok s pivem a vínem lákají přírodovědci sršně asijské. Poté, co se invazní druh několikrát objevil v České republice, ho začali monitorovat prostřednictvím pastí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přírodovědec Jan Walter ze Západočeského muzea v Plzni zkoumá sršně asijské

Přírodovědec Jan Walter ze Západočeského muzea v Plzni zkoumá sršně asijské | Foto: Martin Polívka | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Už téměř tři měsíce monitorují přírodovědci výskyt sršně asijské v Česku. Jedna z pastí visí v blízkosti včelích úlů v arboretu Sofronka v Plzni. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontrola pastí se provádí prakticky denně. Poslechněte si podrobnosti

„Není tam nic. Naštěstí. To je náš cíl,“ hlásí spokojeně Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Nechceme, abychom v pasti nacházeli naše domácí druhy. A asijské už vůbec ne.“

Poté, co loni zlikvidovali jedno hnízdo v Plzni a letos objevili několik jedinců v Hrádku u Rokycan, se rozhodli vědci invazní hmyz aktivně vyhledávat. Lákají je do pastí na směs sladké šťávy a alkoholu, který by měl pro změnu odpuzovat například včely.

Právě červen je dle přírodovědců na monitoring ideální, jelikož v této době se líhnou sršní dělnice.

„Část pastí je umístěna u Rozvadova, dále je najdeme u Přimdy, Nýřan, Zbůchu, v Plzni a poté směrem na Prahu. V podstatě kopírujeme dálnici. Kontrolu pastí provádíme prakticky denně,“ říká entomolog Západočeského muzea Jan Walter s tím, že žádná další sršeň se zatím v pasti neobjevila.

Pasti na sršně asijské v Arboretu Sofronka | Foto: Anna Matuštíková | Zdroj: Český rozhlas

Past vytiskli na Západočeské univerzitě a na testování je poslali do Francie. „Tam se prokazatelně sršeň asijská vyskytuje. Naše pasti tam vyzkoušeli, jestli opravdu fungují. Abychom tady nebyli spokojení, že tady sršeň nemáme, a přitom jsme měli jenom špatné pasti,“ vysvětluje Myslík.

I přes snahu vědců a monitoring pastí zůstává nejdůležitější občanská věda, tedy to, že sršeň asijskou někde zaznamená běžný člověk a vědcům to oznámí. 

„Sršeň asijská je menší než naše sršeň. Je černá a konce nožiček má vždy žluté, to je základní rozlišovací znak,“ popisuje entomolog Walter a dodává: „Naše sršeň je větší, žlutá, oranžová a v letu taková pomalejší. Sršeň asijská je rychlý dravec.“

Sršeň asijská (vlevo) a sršeň obecná | Foto: Anděla Blažková | Zdroj: Český rozhlas

Anna Matuštíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme