Poprvé v Česku. Ochránci přírody u Plzně objevili invazivní sršeň asijskou, specializuje se na lov včel

Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé ji objevili ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku informovala v pátek Agentura ochrany přírody a krajiny, která invazní druhy sleduje.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sršeň asijská

Sršeň asijská | Foto: Regis Duvignau (FRANCE ANIMALS DISASTER ENVIRONMENT) | Zdroj: Reuters

Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo. „Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že pravděpodobně jde o sršeň asijskou,“ popsal Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny.

25:55

Vědci popsali královský feromon gigantické sršně mandarínské. Snaží se jí zabránit v ničení včelstev

Číst článek

„Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ nastínil postup.

Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců jde poznat od sršně obecné i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech.

Hnízda sršně asijské mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

Nahlásit sršeň asijskou

Sršeň asijská je podle ochránců schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt Agentuře ochrany přírody a krajiny. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd.

Ustájit, nakrmit, pak na jatka. Jak fungují hmyzí farmy v Česku a jak velký byznys to je

Číst článek

Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Hmyz byl podle ochránců před dvaceti lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě ji objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem.

Dlouhodoběji se sršeň vyskytuje například v Portugalsku, Španělsku, Francii nebo Belgii. Z dat z těchto zemí podle ochránců přírody vyplývá, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení sršně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme