„Účelem je upozornit na dlouhodobé podfinancování bezpečnostních sborů a nedostatečné finanční ohodnocení příslušníků bezpečnostních sborů i strážníků obecních a městských policií,“ uvedla UBS.
Hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, změny v důchodech zruší. Závěrečné schvalování sporné předlohy se protáhlo na čtyři jednací dny.
Starostové se domluvili na koalici se Spolu, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu mají nejtěsnější možnou většinu 33 hlasů. Vítězné ANO je v opozici. Odmítlo také předsednictví kontrolního výboru.
Do sněmovních voleb se chtějí Starostové zaměřit i na své dřívější voliče z venkova, s nimiž se v poslední době rozešli. Hlavní cíl zůstává: stát se pro více lidí stranou první volby.
Starostové podle Peckové do nové koalice vstupují s přesvědčením, že vydrží, i když to nebude jednoduché. „Je důležité hledat řešení, která fungují, a já věřím, že to dobře dopadne,“ uvedla Pecková.
Když na začátku roku chyběly školám peníze na platy kuchařek, školníků a uklízeček, začal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) mluvit o převedení jejich financování na zřizovatele, tedy obce a kraje.
„Obnova by měla být rychlá. Snažíme se zjednodušit proces dopravy peněz na místo určení tak, aby mohly být rychle spotřebovány,“ řekl nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
„Po schůzce se SPOLU a s hnutím ANO od všech zastupitelů zaznělo, že preferují spolupráci s koalicí Spolu, a tou cestou jsme se také vydali,“ uvádí hejtman.
Ve vládě opticky posílí hnutí STAN, které získá uvolněné křeslo ministra pro místní rozvoj. A protože bude ministerstvo pro legislativu, které patřilo Pirátům, zrušeno, změní se poměr sil ve vládě.
Ministr zahraničí Jan Lipavský zůstává členem vlády i po odchodu Pirátské strany z kabinetu, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Považuje za důležitou kontinuitu.
Strana slibuje být tvrdou, ale konstruktivní a férovou opozicí. „Nebudeme zavírat oči před tím, že vláda obchází nebo nedodržuje sliby,“ uvedla místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.
Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO, získalo 15 zastupitelů. Druhé uskupení 3PK jich bude mít 11, Koalice pro Pardubický kraj šest a ODS s TOP 09 pět.
Jak dopadlo v senátních volbách hnutí STAN? Měla by vláda po pravděpodobném odchodu Pirátů znovu požádat o důvěru? Vladimír Kroc se ptal poslance a místopředsedy hnutí STAN Jana Laciny.
„Ten obvod, ve kterém Hilšer kandidoval, je v Praze jeden z těch méně liberálních. Voliči tam jsou spíše starší, bohatší, konzervativnější. V tom měl pan Bárta výhodu,“ soudí politolog Jakub Lysek.
Zatímco krajské volby minulý víkend znamenaly velké vítězství opozice, především hnutí ANO, druhé kolo senátních voleb částečně vrátilo radost i do vládního tábora.
„Pokud se některá strana rozhodne ujmout Jana Lipavského a mít ho jako svého člověka ve vládě, myslím si, že by to nebylo špatné, i když nestandardní řešení,“ říká Dvořák.
Součástí vlády by podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) mohli zůstat i přímo Piráti. Jedinou změnou je výměna ministra Ivana Bartoše, s ostaními pirátskými ministry je podle ní ve vládě spokojenost.
„Snažil bych se teď zklidnit emoce, sednout si k jednacímu stolu, nastavit si vládní priority. Až potom se můžeme rozhodnout, co dál,“ říká Rudolf Špoták v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Návrh na odvolání šéfa Pirátů Bartoše vnímá poslankyně Urbanová za Starosty ze strany premiéra Fialy jako snahu přesvědčit voliče, že vláda je odhodlaná plnit sliby. Urbanová to řekla Radiožurnálu.
Místopředseda hnutí STAN a poslanec Lukáš Vlček je spoluautorem nové hospodářské strategie Česka, která má zlepšit tuzemskou ekonomiku. Podle Svazu průmyslu a dopravy v ní ale chybí určení priorit.
„Jsem trošku zklamaný z toho, že hnutí STAN vzkazuje, co je, a co není přijatelné pro partnera prostřednictvím médií, nikoliv prostřednictvím jednání,“ řekl lídr koalice Spolu poslanec Jan Skopeček.
Kteří budoucí eurokomisaři se vedle Ursuly von der Leyenové zřejmě stanou nejvýraznějšími tvářemi nové Komise? Poslechněte si Bruselské chlebíčky s Pavlem Teličkou.
Část obyvatel se rozhodla z obce odjet po vlastní ose, většina však chce zůstat. Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem.