V červnu se začalo stavět 2704 bytů, což bylo o 9,3 procenta více než před rokem. Po více než dvou letech meziročně mírně rostl také počet zahájených bytů v rodinných domech.
Třetí měsíc po sobě převyšuje počet uchazečů o zaměstnání počet evidovaných volných pracovních míst. Na zvýšeném číslu se projevuje především ukončení sezonních prací.
Nezaměstnanost v Česku letos v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta. Je nejvyšší za skoro tři roky. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR.
Spotřeba potravin na člověka meziročně klesla o 32 kilogramů na 739 kg a vrátila se na úroveň předcovidových let. Za poklesem je propad reálných výdělků.
Agentury AFP cituje Agenturu Evropské unie pro otázky azylu (EUAA), která také upozornila, že podle současných tendencí by počet žadatelů mohl do konce roku překročit milion.
Databáze Eurostatu skutečně říká, že pokud jde o domácnosti, patří Česko mezi pět evropských zemí, které ve druhém pololetí minulého roku platily nejvíc.
Průměrná teplota od prosince do února činila 1,2 stupně Celsia. Což je skoro o dva stupně více, než bývalo zvykem. Důvodem byl hlavně teplý leden, kdy meteorologové naměřili přes 19 stupňů Celsia.
Data od švýcarské společnosti CIES Football Observatory ukazují, jak využívají kluby z celého světa služeb svých odchovanců a které týmy naopak sází na hráče odjinud.
Snížil se také počet hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich bylo k pátku 3020. O týden dříve jich bylo přibližně o 700 více, jak uvádí ministerstvo.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v tomto týdnu očekává vrchol epidemie, zástupci výrobce PCR testů Diana Biotechnologies ho předpokládají mezi 3. a 10. únorem.
Dosud nejvyšší počet nakažených o volném dni laboratoře nahlásily v sobotu 20. listopadu loňského roku, kdy odhalily 14 414 pozitivních testů. O víkendech a svátcích se méně testuje.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let.
Čína denně hlásí mnohem nižší přírůstky nových případů covidu než třeba USA nebo řada zemí v Evropě i jinde na světě. Šíření viru se pokouší zabránit v zárodku, často za pomoci drastických opatření.
Současně dál však klesá počet lidí, kteří jsou v souvislosti s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo v pátek hospitalizovaných na 2300.
Loni zemřelo na silnicích 470 lidí, o deset více než v roce 2020. Jde o druhý nejnižší počet mrtvých od roku 1961, na počtu se ale projevila epidemie a s ní spojená opatření.
Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů. Také množství hospitalizovaných se značně snížilo. Očkovat se v pátek nechalo jen minimum lidí.
Sedmidenní incidence poprvé po třech týdnech klesla pod 900 případů na 100 000 obyvatel. V nemocnicích bylo v pátek 6222 pacientů s covidem, v mezitýdenním srovnání přibližně o 800 méně.
Množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích za poslední týden stouplo asi o čtvrtinu na 315, a množství těžce nemocných o tři čtvrtiny na 64, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V České republice počty případů rostou, s 41 případy (před týdnem 29) ale zůstává třetí nejméně postiženou zemí Evropské unie. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.
Množství hospitalizovaných s covidem-19 vzrostlo ve srovnání s předešlou sobotou o dvě třetiny na 103. Počet pacientů ve vážném stavu se dokonce oproti minulému týdnu zdvojnásobil na 16.
Nejvíce se nemoc v posledních dnech šíří v Praze, kde na 100 000 obyvatel připadá za týden 28 nově odhalených případů infekce. Následuje Středočeský kraj s 16 případy a Jihočeský s 15 případy.
V neděli přibylo v Česku 81 případů nákazy koronavirem. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem, kdy byl nedělní přírůstek nad stovkou. Reprodukční číslo mírně stouplo na 1,06.
Klíčovým ukazatelem při šíření nákazy je také počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, který se v posledních dnech výrazně nemění. Hospitalizováno bylo 57 nakažených, z toho 11 bylo ve vážném stavu.