Fotbalová Sparta na rozdíl od Slavie sází na odchovance, ukázal průzkum. Vedou Španělé
Klubům, které ve „velké pětce“ evropských soutěží nejvíce využívají služeb odchovanců, vévodí španělský tým Athletic Bilbao. Alespoň to ukazují data od švýcarské společnosti CIES Football Observatory. Statistiky však prozradily i to, jak na tom jsou české fotbalové týmy ve Fortuna Lize.
Zajímavá čísla ukázal výzkum napříč 40 fotbalovými soutěžemi z celého světa. Fotbalovým týmem, který ze všech lig světa nejvíce spoléhá na služby odchovanců, je možná pro někoho překvapivě slovenská MŠK Žilina.
Fotbalová Žilina řeší kvůli koronaviru vážné potíže, sedminásobný slovenský mistr je v likvidaci
Číst článek
Za aktuálně šestý tým slovenské nejvyšší soutěže odkopali jeho hráči více než 85 procent hrací doby.
Důvodů, proč tomu tak je, může být více, ale jako první se nabízí důsledek koronavirové krize před dvěma lety, kdy klub musel kvůli ztrátě příjmů do likvidace.
Většinu fotbalových fanoušků však budou spíše zajímat výsledky statistik z takzvané „velké pětky“ (Anglie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie), kde hráčům z mládežnických akademií dávají nejvíce prostoru v již zmiňovaném Athleticu (téměř 56 %), následováni rivaly z Realu Sociedad (téměř 44 %) a první trojici uzavírá další španělský celek Celta Vigo.
Česká liga
Nabízí se samozřejmě otázka, jak si s uplatněním vlastních hráčů v sestavě vedou tuzemské fotbalové kluby v Česku?
Šestnáctce mužstev vládne olomoucká Sigma, ve které odchovanci odehráli téměř polovinu hrací doby (49,3 %), druhá je pražská Sparta (46,4 %) a třetí místo patří Slovácku (44,6 %).
Zajímavostí je, že úřadující dvojnásobní šampioni ze Slavie Praha odchovancům příliš prostoru nedávají, protože z celého kádru odehráli k 19. dubnu letošního roku pouze 6,5 % zápasového času a patří jim tak až 12. příčka.
Celý svět
Ve srovnání fotbalových soutěží napříč kontinenty data ukazují, že nejméně s odchovanci pracují týmy z Řecka (jen 4 %), naopak nejvyšší důvěru do nich vkládají v Argentině (26 %).
A ve kterých týmech si kluboví odchovanci v podstatě „ani neškrtnou"? Smůlu mají fotbalisté v anglickém Brentfordu, německém Bayeru Leverkusen a italských Bologni a Udinese. Na podrobnou interaktivní mapu se můžete podívat zde.