Zákon schválil v úterý drtivou většinou thajský Senát. Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let a queer páry by tak měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.
Teoreticky by měl být senát sborem starších, zkušených a snad i moudrých osob. A původního antického vzoru se senát drží v tom, že má věkovou hranici pro vstup od 40 let. Což není zárukou moudrosti.
Novelu dostane k podpisu prezident Petr Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.
Žijí spolu deset let a čekají až budou moci uzavřít manželství. Dosavadní zákon mužům z Plzně umožňoval jen registrované partnerství, ani schválená novela zákona ale páru nevyhovuje.
Sněmovna podpořila, aby homosexuální páry mohly vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají heterosexuální páry. Osvojit dítě by ale mohli, jen pokud by biologickým rodičem byl jeden z nich.
Registrovaní partneři nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod. Registrované dvojici zákon neumožňuje adopce.
Výsledek určí zbylí nerozhodnutí hlavně z klubu ANO a částečně i ODS. I na ně se v poslední době zaměřila pozornost sněmovních i lobbistických vyjednavačů z obou táborů.
K původnímu znění předlohy skupiny poslanců se ve středu výbor už nevyjadřoval. Dříve k ní nepřijal žádné usnesení, když odmítl návrh, aby novelu podpořil.
Zpráva vatikánského doktrinálního úřadu, jejíž podrobnosti byly v pondělí zveřejněny na stránkách Vatican News uvádí, že takové požehnání bude s výhradami povoleno.
Akt se nesmí uskutečnit v souvislosti s civilním obřadem. Lidé, kteří žehnání dostanou, nesmí být oblečeni jako na svatbě. Dokument však mlčí o tom, zda je možné takové žehnání udělit v kostele.
Podle Šimáčkové se se ztrátou ekonomických a jiných jistot frustrace lidí přesune na to nové, co se ve společnosti děje. „Lidé mají pocit, že to byly tyto novinky, které jim zkomplikovaly život.“
Obejít odpor velké části poslanců by mohl ústupek od slova manželství, sňatky stejnopohlavních párů by se mohly nazývat jinak. Sněmovna se také shodne na narovnání většiny práv stejnopohlavních párů.
Poslanci po vyhrocených debatách dali šanci manželství pro všechny. Zároveň se na ně snesla kritika kvůli urážlivým výrokům, které zazněly. Někteří straničtí kolegové se dokonce za kolegy omlouvali.
„Politici by si měli uvědomit, že lidé, kterých se ta změna týká, nezmizí,“ dodává v rozhovoru Thalia Zepatosová, ředitelka výzkumu a komunikace americké organizace Freedom to Marry.
STAN je v drtivé většině pro novelu občanského zákoníku, tzv. manželství pro všechny. Ve čtvrtečním hlasování v prvním čtení ji podpoří všech 33 členů klubu, včetně konzervativnějších poslanců.
Piráti, STAN a TOP 09 většinově podporují zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů, tzv. manželství pro všechny. Na druhé straně je většinově odmítají ODS, SPD a KDU-ČSL. Hnutí ANO je rozděleno.
Na jedné straně stojí STAN, Piráti a většina TOP 09, na druhé straně KDU-ČSL, SPD a většina ODS. Klíčový pro hlasování bude postoj rozpolceného hnutí ANO.
V minulém týdnu navrhla Sněmovně, aby hlasovala o novele, která by sňatky stejnopohlavních párů umožnila. „Není na co čekat. Teď to budu zařazovat na program každé schůze,“ vyhlašuje Pastuchová.
Návrh obsahuje část, která by v případě schválení stanovila, že lidé mohou anonymně nahlásit stejnopohlavní páry vychovávající děti, a upravila ochranu oznamovatelů.
V rozhovoru ministr vnitra nastiňuje vůli prosadit korespondenční volbu i přes opoziční obstrukce nebo touhu hlasovat ve Sněmovně o stejnopohlavních sňatcích.
Premiérka Giorgia Meloniová a nová šéfka opozice Elly Schleinová stojí na opačných stranách barikád kulturních válek. Nejnověji Itálií hýbe zákaz přisuzování rodičovských práv homosexuálním párům.
O požehnání pro stejnopohlavní páry se v německé církvi oficiálně debatovalo od roku 2019. Pro reformní návrh se vyslovilo 176 z 202 účastníků synody a také více než dvě třetiny přítomných biskupů.
Sňatky stejnopohlavním párům a případnou adopci by neumožnil jen Jaroslav Bašta. Osobně je proti i Pavel Fischer, ten ale uvedl, že by takový zákon nevetoval.