Anticenu Ropák roku za největší protiekologický čin dostal šéf Národního parku Šumava Jan Stráský. Aktivisté mu udělili první místo i v kategorii Zelená perla za antiekologický výrok.
Ekologičtí aktivisté dnes ráno předali ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi petici za odvolání Jana Stráského, ředitele Národního parku Šumava. Nelíbí se jim postup parku při kácení stromů nedaleko šumavské Modravy v lokalitě Ptačího potoka. Tvrdí, že porušil zákon.
Demonstrací i jednáním u kulatého stolu dnes pokračují spory o kácení v Národním parku Šumava. Aktivisté předali ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi petici za odvolání šéfa šumavského parku.
Česká inspekce životního prostředí podle Hnutí Duha potvrdila, že správa Národního parku Šumava použila chemické postřiky nezákonně. Inspektoři podle ekologů už zahájili řízení o udělení pokuty.
Kvůli použití otrávených lapačů na kůrovce v Národním parku Šumava padlo trestní oznámení. Na ředitele správy parku Jana Stráského ho podal plzeňský ekolog Martin Marek.
Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský odvolal klíčového úředníka, který dosud rozhodoval o výjimkách na používaní jedů proti kůrovci. Podle Stráského ale výměna podřízeného s kauzou nezákonných postřiků nesouvisí.
Nejméně čtyři tisíce otrávených lapáků na kůrovce nechal rozmístit po Národním parku Šumava jeho ředitel Jan Stráský. Podle informací Radiožurnálu leží i na místech, kde ministr životního prostředí použití chemických prostředků jednoznačně zakázal. Pesticidy byly podle data na štítcích nastříkané už před dvěma týdny.
Méně lodí a tím pádem také méně vodáků se dostane letos na horní úsek řeky Vltavy. Nový návštěvní řád Národního parku Šumava totiž omezil počet plavidel, která smějí denně vyjet na atraktivní úsek řeky, procházející přísně chráněným územím mezi Soumarským mostem a Pěknou.