Ředitel Národního parku Šumava vyměnil klíčového úředníka
Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský odvolal klíčového úředníka, který dosud rozhodoval o výjimkách na používaní jedů proti kůrovci. Podle Stráského ale výměna podřízeného s kauzou nezákonných postřiků nesouvisí.
Jan Stráský je dlouhodobě nespokojený se svým byrokratickým aparátem, a proto šéfa oddělení státní správy Tomáše Hlavatého odvolal. Jakoukoliv souvislost s aktuální kauzou nezákonných postřiků odmítá.
Opačný názor má Hnutí Duha, které na rozmístění otrávených lapáků a trojnožek v bezzásahových zónách v rozporu se zákonem a příkazem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy upozornilo.
Na použití chemie potřebuje ředitel národního parku výjimku. Sice o ní požádal, ale stále ji nemá.
Ekologové tvrdí, že Stráský chce dosadit na prázdné místo svého člověka, a získat tak nad vydáváním výjimek kontrolu. Tím prý ředitel parku popírá nezávislost výkonu státní správy. Hnutí Duha už připravuje stížnost, kterou pošle ministru Chalupovi.
Příslušný náměstek ministra Tomáš Tesař vzal personální změny na vědomí. Pro Radiožurnál řekl, že některé kroky vedení šumavského národního parku nepovažuje za nejšťastnější:
„Použití biocidů, zjednodušeně řečeno opravdu silných jedů, v první zóně národního parku, kde přímo zákon pamatuje na situaci, kdy se toto může dělat opravdu jen ve výjimečných případech a musí být velmi pečlivě a bedlivě zváženo, pokud se k tomu má přistoupit, musí být používáno přesně podle tohoto pravidla. Není to běžný prostředek pro užití ani v normální přírodě, natož na území národního parku.“
Oficiální stanovisko by měl sdělit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ještě v pátek večer.
Novým náměstkem ředitele bude Václav Braun, který už dříve ve správě šumavského parku pracoval a v posledních letech prováděl třeba posuzování Natury.
Za nezákonné rozmístění lapáků s pesticidy hrozí národnímu parku od České inspekce životního prostředí pokuta do jednoho milionu korun.
Jan Stráský popírá, že by lapáky byly umístěné na mokřadech, podle něj pod nimi jen roztál sníh, vytvořily se kaluže, a proto teď stojí ve vodě. Správa parku dnes také oznámila, že na jedovaté lapáky láká pouze kůrovce a ostatní hmyz se jim vyhýbá.
Kontroloři České inspekce životního prostředí po prohlídce některých lokalit uvádějí, že velké množství lapáků je umístěno na hranici bezzásahových zón. Teď požadují po parku další dokumenty a zdůvodnění, teprve potom rozhodnou.