Minimální teplota na nejstarší stanici v zemi v pražském Klementinu zůstala desetinu pod 25 stupni Celsia. Tropickou noc, kdy teploměr ukázal 20 stupňů a víc, zaznamenalo 150 z 260 stanic v zemi.
Horký víkend ukončí silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. V pondělí se citelně ochladí, teploty nepřekročí 24 stupňů.
Pondělí bude ještě převážně polojasný. Při přechodně zvětšené oblačnosti lze ojediněle očekávat přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty budou nejčastěji mezi 21 až 25 stupni Celsia.
Ve čtvrtek ještě mohou teploty v Česku stoupat k jedenácti stupňům Celsia a v pátek ke dvanácti stupňům, od soboty do pondělí se ale podle předpovědi nedostanou přes devět stupňů.
Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další pátkem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné.
Teploty v severských zemích klesly ve středu již druhý den po sobě pod minus 40 stupňů Celsia. Vlna studeného vzduchu ze Sibiře a arktické oblasti se přehnala také přes západní Rusko a Polsko.
Podmračené počasí vydrží i o silvestrovském víkendu, na většině území ČR se objeví déšť nebo přeháňky, od středních poloh mohou být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty dosáhnou deseti stupňů.
Od středy bude na většině území pršet, ve vyšších polohách začne sněžit. Ranní teploty klesnou nejčastěji na nulu až čtyři stupně, přes den bude mezi třemi a sedmi stupni Celsia.
Jak dříve uvedl Copernicus ve zprávě, letošek bude dle předpovědi nejteplejším rokem v historii měření. „Arktida se ale otepluje rychleji než oblasti ve středních zeměpisných šířkách,“ řekl Spinrad.
Pro tyto dvě stanice to ale nové rekordy nebyly. Řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V sobotu se ochladí a bude také pršet.
Tropické teploty by v Česku podle předpovědi měly vydržet i v úterý, letos možná naposled. Mírné ochlazení s přeháňkami a místy bouřkami meteorologové očekávají od středeční studené fronty.
Teplota v Plzni-Bolevci v sobotu téměř jistě přesáhne 39 stupňů Celsia, ve středních Čechách bude výjimečně i přes 38 stupňů, oznámil na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Na většině území budou tropické teploty pokračovat a přesáhnou 30 stupňů Celsia, na jihu Moravy se mohou dostat až na 36 stupňů. Kvůli vysokým teplotám je v celém Česku na pondělí vyhlášená výstraha
Teplotní průměr v červnu dosáhl 15,8 stupně Celsia. Dosavadním maximem byla hodnota 14,9 stupně zaznamenaná v letech 1940 a 1976. Rekordy padly v 72 z 97 oblastí, na které meteorologové Británii dělí.
Přeháňky meteorologové očekávají až do konce týdne, od pátku navíc i bouřky. Teploty by se totiž od pátku a v prvním prázdninovém víkendu měly dostávat až na 29 stupňů Celsia.
Květnové srážky byly prostorově nerovnoměrné, nejvíce pršelo v Beskydech, kde stanice naměřily přes 140 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny byly zaznamenány také na celé Moravě a na jihu Čech.
Podobné teploty vydrží i v úterý a od středy se začne slabě oteplovat na hodnoty kolem 25 stupňů Celsia. „Přeháňky a bouřky se budou vyskytovat hlavně odpoledne,“ uvedli meteorologové.
V pátek a v sobotu bude jasno až polojasno, dál se bude oteplovat. V neděli začne na západě a postupně i jinde oblačnost přibývat a občas opět zaprší, ojediněle se mohou vyskytnout bouřky.
Čtvrteční ráno podle meteorologů už nebylo mrazivé jako ve středu. V pátek zaprší na většině území. Zataženo až oblačno bude i v sobotu. V neděli očekávají meteorologové občasný déšť a přeháňky.
„Nejbližší dny budou deštivé a větrné, teploty zůstanou i v noci nad nulou a odpoledne budou většinou stoupat nad deset stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové z ČHMÚ.
Oteplení planety o 1,5 až 2 stupně Celsia lze zabránit odbouráním produkce skleníkových plynů. Jaká je pravděpodobnost, že se to podaří? Nezbyde nám než se na zhoršující se životní podmínky adaptovat?