Pro Židovskou obec Liberec je získání svitku velkou událostí. V modlitebně totiž mají jenom jednu tóru, přitom správně má mít každá židovská komunita minimálně tři.
V ruském Dagestánu pokračuje pátrání po možných komplicích pachatelů nedělních útoků. Útok si vyžádal 19 obětí. „Bylo by dobré počkat, zda se k útoku někdo přihlásí,“ uvedl politolog Jan Šír.
Policie na místo vyrazila kvůli ohlášenému dýmu v bezprostřední blízkosti synagogy, sdělil AFP policejní zdroj. Podle něj byl muž vyzbrojený nožem a železnou tyčí, mířil k policistům.
Policie oznámila, že mladíka podezřelého z útoku zadržela ve spolupráci s polskou kontrarozvědkou ABW. „Byl naprosto překvapený, nechtěl mluvit, své motivy neprozradil,“ řekl policejní mluvčí.
Podle policejní zprávy chlapcův příspěvek na platformě obsahoval plány a mapy synagogy, které pravděpodobně vytvořil společně s dalším neznámým člověkem se sídlem ve Washingtonu.
Současné projevy nenávisti vůči Židům se ale od minulého století liší. Ve většině případů se přesunuly do virtuálního prostředí a přešly na dehonestaci židovského národa.
„Když židé stavěli svojí synagogu, pozvali si k tomu pracovníky z Jemenu. A to byli muslimové. A ti zas chtěli mešitu. Tak jim ji nechali postavit a dali na ní pozemky,“ říká rabi Elijahu Habíb.
Zpátky na Blízký východ přiváželi nejen pepř, ale i slova z místního jazyka, která si našla cestu až do hebrejské bible. Město Kóčín je dnes ale spíš turistickým centrem než domovem židů.
Pošesté se v Česku koná Den židovských památek, který zpřístupňuje veřejnosti jinak zavřené budovy. Velká část českých židovských památek zanikla během holokaustu.
Střelba v synagoze Tree of Life, při níž přišli o život věřící ve věku 54 až 97 let a několik dalších lidí utrpělo zranění, je označována za nejkrvavější antisemitský útok v dějinách Spojených států.
Páteční útok na synagogu a sobotní střelba následovaly po čtvrtečním izraelském zásahu na Západním břehu Jordánu, při kterém zahynulo devět Palestinců, většinou ozbrojenců.
Útočník přijel autem k budově, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ze synagogy po večerních modlitbách.
Pondělní incident se odehrál ve věznici v Burgu nedaleko sasko-anhaltského hlavního města Magdeburku. Prozatím není jasné, jak se Balliet obou dozorců zmocnil a co svou akcí sledoval.
Každý z nalezených předmětů patřil jiné náboženské obci - ani jedna z nich už desítky let neexistuje. Z donačních nápisů ale odborníci ví, kdo nechal textilie zhotovit, a které synagoze je věnoval.
Na převedení synagogy do majetku města se už radnice s Židovskou obcí dohodla. Transakci ale stále oddaluje fakt, že by město muselo do památky investovat desítky milionů.
Ze 45 synagog zbyly v ukrajinském Dnipru pouze tři. Synagoga Zlatá růže v židovském centru Menorah, největším centru tohoto typu na světě, se v těchto dnech stala i centrem pomoci uprchlíkům.