Chlapec v USA plánoval na platformě pro gamery útok na synagogu. Vedle podmínky dostal za úkol esej
Třináctiletý chlapec v americkém městě Canton v Ohiu byl propuštěn s podmínkou poté, co byl v září zatčen za přípravovaný útok na tamější synagogu. Informovala o tom ve středu britská televize BBC. Mladíka nahlásila sociální platforma Discord, na které o svých plánech psal. Vedle podmíněného trestu dostal další úkol, a sice přečíst knihu o švýcarském diplomatovi Carlu Lutzovi, který zachránil tisíce Židů před nacisty, a napsat o titulu esej.
Podle tamějších médií se mladík v minulosti již přiznal k vyvolávání paniky a výtržnictví. Soud pod vedením Jima Jamese mu podle BBC později uložil zákaz používat internet bez dozoru a také mu nařídil pravidelně docházet na konzultace do poradenství.
Policie začala chlapce sledovat na začátku letošního září ještě před útokem Hamásu na Izrael, v reakci na který zvýšila ochranná opatření proti útokům na židovskou komunitu.
Na „výhrůžky a plány spálit a postřílet Chrám Izrael“ upozornili zaměstnanci ze sociální platformy Discord, která je oblíbená zejména u gamerů. Chlapcův příspěvek na platformě podle policejní zprávy obsahoval plány a mapy synagogy, které pravděpodobně vytvořil společně s dalším neznámým člověkem se sídlem ve Washingtonu.
Vyklizené místnosti, mříž na dveřích. Bistro s kebabem, kde visely protižidovské nápisy, je zavřené
Číst článek
7. září se chlapec u výslechu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) přiznal, že je na Discordu členem několika antisemitských a politických skupin, uvedla policie. Zaměstnanci sítě později potvrdili, že detekovali chlapcovu aktivitu a následně jí nahlásili vyšetřovatelům.
„Zajistit bezpečnost pro naše uživatele je naše nejvyšší priorita,“ uvedl viceprezident pro důvěru a společnost Discordu John Redgrave. Jak daleko byl útok naplánován a jestli měl mladík přístup ke zbraním policie nezjistila.
Nyní má za úkol napsat esej o knize věnované švýcarskému diplomatovi Carlu Lutzovi, který v roce 1944 zajistil dokumenty tisícům židovských rodin z Budapešti, a zachránil tak až 62 tisíc lidí před nacistickým režimem. Po návratu z války dostal ale za překročení svých pravomocí důtku a na několik let zůstal zapomenutý.