Syřané

Syřané v textech na iROZHLASU

| ČTK, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Facebook nemusí mazat všechny falešné zprávy o Syřanovi, rozhodl německý soud

Facebook nemusí vyhledávat a mazat všechny falešné zprávy o syrském uprchlíkovi v Německu, které se touto sociální sítí šíří. Rozhodl o tom v úterý soud první instance v bavorském Würzburgu. Facebook podle něj nezanedbal své povinnosti. Vymyšlené příspěvky jsou podle něj dílem uživatelů, a sociální síť tak nezanedbala svou povinnost, když je sama od sebe nemazala. Přestože v tomto procesu, který je první svého druhu, šlo jen o konkrétní případ Anase Mudamáního, může mít celá kauza výrazně širší dopad.

|Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Německá policie zadržela v Chemnitzu dalšího muže. Hlavní podezřelý ale stále uniká

Německé úřady při razii ve městě Chemnitz zadržely v souvislosti s hledaným syrským mladíkem dalšího muže. Hlavní podezřelý je ale stále na útěku. Dvaadvacetiletý Syřan podle policie připravoval bombový útok, v jeho bytě se našlo několik set gramů výbušniny. Média spekulují, že se chystal zaútočit na některém z berlínských letišť.

| ČTK |Zprávy ze světa

Německá policie dál pátrá po mladém Syřanovi. Může mít u sebe zbraň nebo výbušninu

Německá policie stále pátrá po 22letém Syřanovi, který žil ve městě Chemnitz, tedy Saské Kamenici. Podezírá ho z plánování bombového útoku. Džábir Bakr může mít u sebe zbraň nebo výbušninu, varovala policie. Kriminalisté už v sobotu poprosili o pomoc při pátrání kolegy z Ústeckého kraje, protože Saská Kamenice leží nedaleko hranic. Důkazy, že by muž byl na českém území, ale nejsou. Tři muži, kteří byli s podezřelým v kontaktu a které už policie zadržela, stanou v neděli před soudcem.

Tisícům Syřanů u jordánských hranic hrozí smrt žízní, varují Lékaři bez hranic

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Až desetitisíce syrských běženců u jordánských hranic můžou umřít žízní. Upozorňuje na to organizace Lékaři bez hranic. Jordánsko oblast uzavřelo minulý týden po útoku, při kterém zemřelo šest jeho pohraničníků. Sebevražedný atentátník přitom využil nepřehledné situace a skryl se mezi uprchlíky. Podle odhadů se u hranic s Jordánskem tísní bez přístupu k vodě a potravinám až 60 tisíc lidí.

4:18

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Desítky tisíc Syřanů se usadily v Egyptě. Chtějí se ovšem vrátit domů

S velkou skepsí sledují Syřané po celém světě krach klidu zbraní a mírových rozhovorů. Do Ženevy dnes přijede jen vládní delegace, opozice svou účast přerušila. Vládní letadla znovu útočí na povstalecké pozice a povstalci zase na Asadovu armádu. Podle některých diplomatů čeká Sýrii krutá fáze války. A zatímco Damašek slibuje třeba rekonstrukci Palmýry do pěti let, čtyři miliony uprchlých Syřanů tomu nevěří. Desítky tisíc jich našly útočiště i v Egyptě.

2:10

|Pavel Novák, dab |Zprávy z domova

V Česku bude studovat 20 mladých Syřanů, dostali pětiletá stipendia

Ekonomii, stavařinu nebo hotelový management přijede do Česka studovat dvacítka mladých Syřanů. Válka jim znemožnila v Sýrii studovat a žít. Proto jejich rodiny utekly do Jordánska. Česká vláda schválila peníze na jejich pětiletá stipendia, první dorazí do Česka už v listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se setkal se čtyřmi z nich v jordánském Ammánu, kde je na oficiální návštěvě.

2:43

|Štěpán Macháček |Zprávy z domova

Do Prahy přiletěli první syrští uprchlíci, kterým česká vláda nabídla trvalý pobyt

Do Prahy dnes přiletěla první skupina syrských uprchlíků, kterým česká vláda nabídla azyl. Zvláštním letadlem mělo přiletět až 70 lidí, ale nakonec z jordánského Ammánu dorazily jen tři syrské rodiny - celkem 16 lidí. V českých nemocnicích se budou léčit jejich děti. Vláda se totiž rozhodla využít už fungující program Medevac a spolu se zdravotní péčí vybraným účastníkům nabídla i trvalý pobyt.

4:18

|Jiří Hošek, msk |Zprávy ze světa

Je vděčný za azyl v Británii, chtěl by se ale vrátit domů. Vybudujeme novou Sýrii, plánuje mladík

Do Británie přijíždějí v těchto dnech první členové nové vlny syrských uprchlíků. V rámci programu na ochranu zvlášť zranitelných osob se je rozhodla přijmout londýnská vláda. Se začleňováním do společnosti jim pomáhají různé organizace i dobrovolníci. Syrští uprchlíci, kteří dostali na ostrovech azyl už před rokem, jsou Británii za to všechno vděční. Někteří ale neskrývají touhu vrátit se domů. Až skončí válka.