Útok Hamásu na Izrael a následná válka v Pásmu Gazy má vliv na vnitrostátní politiku v některých zemích, a zejména na levicové spektrum. Blíže téma rozebírá Svět ve 20 minutách.
Také vítěz voleb Kyriakos Mitsotakis z vládnoucí strany Nová demokracie odmítl sestavit vládu. Parlament zvolený v neděli by se tak mohl rozpustit již na začátku příštího týdne.
Nová vláda bude jednobarevná díky stále platnému bonusu padesáti mandátů pro vítěze voleb. Tento systém byl sice v roce 2016 zrušený, ale zákon nezačal do letošních voleb platit.
„Tyto volby vrací Řecko do politického systému, který panoval před krizí – v dobrém i špatném. Znovu se vytváří bipolární politický systém,“ míní historik z FF UK.
Řecká vláda Alexise Tsiprase čelí zatím největšímu odporu veřejnosti od nástupu k moci. Hnutí sjednocené pod heslem „Rezignujte“ svolalo na dnešní večer velkou demonstraci. Průzkumy ukazují, že vláda vedená levicovým uskupením Syriza ztratila důvěru většiny obyvatel.
Sedm z deseti Řeků už svému premiérovi Alexisu Tsiprasovi a jeho straně Syriza nevěří. Vyplývá to z posledního průzkumu. Řekové kritizují vládní úsporná opatření, proti kterým se před nástupem k moci stavěla i samotná Syriza. Díky tomu levice přesvědčivě zvítězila v loňských volbách.
Může o sobě tvrdit, že je velmi úspěšný politik. Letos se mu povedlo dvakrát vyhrát volby a stát se premiérem. Předseda řecké vlády Alexis Tsipras se stal symbolem generační změny ve společnosti. Vítězství jím vedené levicové strany Syriza v lednových a zářijových volbách ukončilo tradiční střídání konzervativců a socialistů ve vedení Řecka.
Řecká policie se v Aténách střetla s demonstranty. Ti v ulicích začali házet zápalné lahve a policisté proti nim použili slzný plyn a omračující granáty. Řekové dnes stávkují na protest proti zvyšování daní a škrtům v sociálních výdajích. Úsporná opatření byla podmínkou finanční pomoci od zahraničních věřitelů zadlužené zemi.
Řekové volí v předčasných volbách nový parlament. Předvolební průzkumy dávají největší šanci na vítězství levicové straně Syriza Alexise Tsiprase. Nad pravicovou Novou demokracií ale podle nich vede jen velmi těsně. Vítěz voleb získává v Řecku navíc 50 mandátů z celkového počtu 300. Ani tento bonus ale zřejmě nezajistí žádné straně absolutní většinu.
Alexis Tsipras je řecký Che Guevara. A pokud šéf levicové Syrizy vyhraje, země se dále nepohne a brzy ji čekají nové volby. Před dnešními předčasnými volbami to tvrdí někteří příznivci konzervativní Nové demokracie, která podle průzkumů svede se Syrizou vyrovnanou bitvu. Hlavně obchodníci ale přejí vítězství Nové demokracii v čele s Vangelisem Meimarakisem.
V Řecku končí kampaň před nedělními, letos už druhými, předčasnými volbami. Předvolební průzkumy veřejného mínění dávají rovnocennou šanci na vítězství levicové formaci Syriza expremiéra Alexise Tsiprase a konzervativní Nové demokracii v čele s Evangelosem Meimarakisem. Vítěz voleb navíc jako bonus získá 50 poslaneckých mandátů.
Šanci na vítězství v předčasných volbách v Řecku mají dvě strany. Levicová Syriza expremiéra Alexise Tsiprase a středopravá Nová demokracie. Obě podle posledních průzkumů podporuje zhruba 31,5 procenta voličů. Jejich představitelé se proto snaží získat na svou stranu hlavně váhající Řeky, kteří k volebním urnám půjdou během 12 měsíců už podruhé.
Z řecké vládní strany dnes vystoupilo 25 zákonodárců ultralevicového křídla. Poslanecké mandáty ale nesloží, chtějí založit novou stranu pod názvem Lidová jednota (Popular Unity).
Kabinetu řeckého premiéra Alexise Tsiprase hrozí rozpad. Stranou kvůli rozdílným postojům k úsporným reformám zmítají spory. Při pátečním hlasování o finanční pomoci kabinet nepodpořila skoro třetina poslanců Syrizy a návrh tak prošel jen díky opozici.
Řecký premiér Alexis Tsipras chce, aby pro reformy dohodnuté v pondělí s eurozónou při dnešním pozdě večerním hlasování zvedli ruku všichni poslanci za jeho stranu Syriza. V opačném případě hrozí demisí. Část Řeků včetně koaličních politiků uzavřenou dohodu kritizuje, většina je s ní však zřejmě smířená jako s jedinou cestou, jak zůstat v eurozóně – alespoň to naznačuje průzkum pro deník To Vima.
Věřitelé Řecka čekají s dalšími kroky až na výsledek nedělního referenda o podmínkách záchranného programu. Premiér Alexis Tsipras voličům doporučil, aby podmínky odmítli. Jen tak se údajně vyhnou dalšímu prohlubování krize. Tsipras je sice ochotný jednat s věřiteli, ale čelí i tlakům ve vládní koalici.
Tvrdé jádro řecké vládnoucí strany Syriza odmítá platit dluhy a chce znárodnit banky. Vedení strany ale tento návrh odmítlo. Situace kolem Řecka zůstává přesto nejistá.
Nová řecká levicová vláda dnes evropským partnerům vysvětlí své představy o mezinárodní finanční pomoci. Syriza, která vyhrála nedávné volby, chce s věřiteli vyjednat výrazně výhodnější podmínky. Řekové sledují jednání ministra financí v Bruselu s nadějí a napětím. Právě teď někteří manifestují na podporu kabinetu nejen v Aténách.
Řecko doufá v lepší budoucnost s novou vládou. Po nedělních volbách ji vytvořila radikálně levicová strana Syriza s pravicovými populisty, kteří si říkají Nezávislí Řekové. Mají v plánu postarat se o sociálně slabé a zajistit například bezplatné zdravotní služby pro nemajetné. Dnes je situace v Řecku taková, že někteří lidé k lékaři vůbec nechodí, protože si to nemohou dovolit.
Karty jsou po včerejších předčasných volbách v Řecku rozdané. Vládnout tam bude koalice levicových radikálů a pravicových populistů. Vítězem voleb je strana Syriza vedená Alexisem Tsiprasem. K sobě přibrala malou stranu Nezávislých Řeků. Obě se shodují v názoru na úsporná opatření, která podle nich Řecko dusí. Plány Syrizy představil v rozhovoru pro Český rozhlas člen jejího ústředního výboru Jorgos Tsipras.
Novým řeckým premiérem je vůdce levicové strany Syriza Alexis Tsipras. Do funkce ho jmenoval prezident Karolos Papulias a pověřil ho sestavením vlády. Tsiprasova strana Syriza zvítězila ve včerejších parlamentních volbách.
Řecké levicové straně Syriza chodí gratulace z celé Evropy. Řada levicových uskupení v Evropské unii vidí v nové řecké politice velkou inspiraci. Vítězství však ocenila třeba i francouzská Národní fronta.
Koalice řeckých radikálně levicových stran Syriza se raduje z vítězství v předčasných parlamentních volbách. Odstupující premiér Antonis Samaras z Nové demokracie uznal porážku a poblahopřál šéfovi Syrizy Alexisovi Tsiprasovi. Syrize jen těsně unikla možnost sestavovat jednobarevnou vládu, Řecko tak čekají možná složitá povolební vyjednávání. Zatím se nejvíc mluví o tom, že by Syriza mohla jít do koalice s Nezávislými Řeky. První jednání už jsou naplánovaná.
Řecký premiér Antonis Samaras uznal porážku své strany Nová demokracie v předčasných parlamentních volbách. Vůdci opozičnímu hnutí Syriza Alexisi Tsiprasovi poblahopřál k vítězství a řekl, že bude respektovat rozhodnutí Řeků. Levicová Syriza má po sečtení více než 60 procent hlasů 36 procent, vládní konzervativci pak 28 procent. Do parlamentu se dostalo ještě pět dalších stran.
Voliči v Řecku vybírají nové složení parlamentu. K předčasným volbám vedly na konci minulého roku neshody stran na novém prezidentovi. Řekové tedy musí rozdat politické karty znovu. Nová vláda si bude muset poradit s 25procentní nezaměstnaností a hlubokou hospodářskou krizí, která zemi sužuje už víc jak 5 let. Průzkumy ukazují, že nejvíc voličů dá svůj hlas radikálně levicové koalici Syriza.
V Řecku končí krátká kampaň před mimořádnými volbami. V neděli budou Řekové vybírat nový parlament, protože poslanci se na konci loňského roku nedokázali shodnout při volbě prezidenta. Vše nasvědčuje tomu, že tentokrát bude mít radikálně levicová koalice Syriza převahu nad ostatními stranami.