Podle zprávy zveřejněné v časopise Nature Geoscience vědci z British Antarctic Survey zjistili, že teplá voda z oceánu prosakuje pod ledový příkrov v místě, kde se odděluje od mořského dna
Tání ledovců, vysušování půdy, prachové bouře a extrémní formy života. To vše už podvacáté zkoumali vědci z Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse u Antarktidy.
V této zimě zatím napadlo průměrné množství sněhu. Jenže zima je jako většina předchozích nadprůměrně teplá. Proto ani na horách z napadaného sněhu v polohách pod 1000 metrů nad mořem moc nezbylo.
Na slavnostní uvedení filmu Tání přijela do Česka také belgická režisérka a herečka Veerle Baetensová. Ta natočila svůj film Tání podle stejnojmenného knižního bestselleru.
Italové zakrývají velkou část ledovce u průsmyku Passo del Tonale speciálními bílými plachtami už od roku 2008. Mozaika z bílých pruhů látky pokryje zhruba 120 tisíc metrů čtverečních ledové plochy.
„Často slýchám dotazy, kde že máme to naše globální oteplování, když je venku taková zima a vegetace je zpožděná o jeden měsíc. Jenže globální znamená, že po celé zeměkouli,“ říká meteorolog.
„Křehká rovnováha ve vysokohorských ledovcových prostředích byla přemožena postupem globálního oteplování,“ uvádí studie. Nabídla 12 návrhů, jak čelit klimatickým výzvám.