„Příměří je poměrně silné a obě strany mají zájem jeho rámec dodržet. I proto se ve sporných chvílích snaží hledat kompromisy,“ říká česká velvyslankyně v Tel Avivu Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Izraelský útok se v posledních dnech očekával, neboť Izrael sliboval odvetu za rozsáhlý íránský útok na Izrael z 1. října. Exploze hlásil také Damašek.
„Určitě to otevře lepší příležitost pro nějakou dohodu. Ve vzduchu je trochu optimismu, ale nikdy nevíte,“ myslí si Matan, který se s kamarádem sešel o víkendové noci v centru Tel Avivu.
„Izrael bude i nadále bránit své občany a zachová si svou národní důstojnost, ať už s Antoniem Guterresem, nebo bez něj,“ řekl izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.
Teroristický útok ve čtvrti Jaffa v Tel Avivu má sedm obětí. „Je nebezpečný, protože Izraelcům připomíná druhou intifádu,“ popisuje česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Írán odpálil balistické rakety směrem na Izrael, uvedla v úterý večer izraelská armáda. Obyvatele Jeruzaléma a středního a jižního Izraele před útokem varují sirény, mají se schovat, píší agentury.
Nabíl Kaúk měl podle armády blízko k vedení Hizballáhu a „přímo se podílel na podpoře teroristických útoků proti státu Izrael a jeho občanům, a to i v posledních dnech“, tvrdí izraelská armáda.
Na výročí 11 měsíců trvání války v pásmu Gazy demonstrovaly statisíce lidí v Tel Avivu a dalších městech. Podrobnosti sdělila Radiožurnálu Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Sobotním protestům předcházela v pondělí generální stávka a minulou neděli neméně rozsáhlé demonstrace v reakci na nalezení šesti mrtvých rukojmích v tunelu na jihu Pásma Gazy.
Agentura Reuters připomněla, že výbuch nastal jen několik hodin poté, co izraelská armáda potvrdila, že v jižním Libanonu zabila velitele elitních jednotek šíitského ozbrojeného hnutí Hizballáh.
Izraelská armáda tvrdí, že osm až deset raket bylo na Izrael vypáleno z příhraničního Rafahu, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Škody ani oběti zatím nejsou hlášeny.
Někteří protestující v Tel Avivu drželi fotografie vojaček, jenž se tento týden objevily na videu z doby krátce po jejich únosu během útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října.
Na shromáždění v Tel Avivu příbuzní a příznivci více než 130 rukojmích, kteří jsou stále v zajetí, prohlásili, že je třeba udělat vše pro jejich návrat domů.
Učitě tu byly zprávy o tom, že se Írán chystá zaútočit, takže myslím, že to Izraelci očekávali. Konec konců armáda na to byla připravená, popisuje český student v Tel Avivu íránský útok na Izrael.
Při pondělním útoku zahynulo v Pásmu Gazy sedm humanitárních pracovníků, z toho několik zahraničních občanů. Útok byl podle izraelské armády hrubou chybou.
V Tel Avivu protest začal minutou ticha za oběti teroristického útoku Hamásu z loňského 7. října, při kterém na území Izraele zemřelo asi 1200 lidí. Pak demonstranti zpívali izraelskou hymnu.
Izraelské armádní zdroje řekly, že civilisty z Rafáhu přesunou na sever, který už byl vojensky obsazen. Zástupce ředitele Centra pro lidská práva pochybuje, že izraelská armáda evakuaci provede.
„Téma zajatců je pro Izraelce velmi důležité, také proto, že tentokrát byli zajati kvůli selhání izraelské vlády a armády,“ tvrdí novinářka a dokumentaristka Nataša Dudinská.
Lidé požadují, aby vláda s větším úsilím jednala o výměně zajatců a postupovala rychleji. „Jediným způsobem, jak osvobodit rukojmí, je jednání,“ řekl agentuře AFP jeden z demonstrantů.
Setkají se s předsedou Knesetu Amirem Ohanou a předsedou izraelského zahraničního a obranného parlamentního výboru Julim Edelsteinem. Mají navštívit zraněné vojáky i zaměstnance české ambasády.
Místní televize tvrdí, že se izraelská armáda připravuje na období i jednoho roku bojů v různých oblastech a různými metodami. Na jeho konci má být splnění izraelského cíle a nástup nové vlády v Gaze.
Měsíc poté, co palestinské hnutí Hamás zabíjelo v kibucech a vesnicích na jihu Izraele, teroristé stále vězní zhruba 240 lidí. Mezi rukojmími jsou osmdesátiletí lidé i několikaměsíční kojenci.