Teplárna zásobuje teplem většinu Ústí nad Labem. Nejstarší ze současných kotlů pochází z roku 1948, ten nejnovější instalovali před víc než pětatřiceti lety.
Na definitivní zhodnocení teplárny čekají až na ukončení sezony, což bude na konci května. Mimořádně teplá zima už projevila ve vracení přeplatků záloh ve vyúčtováních za celý kalendářní rok 2023.
Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny až o desítky procent. Mírně se zvýší ceny tepla u plynových tepláren a biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.
Obyvatelé části Chodova na Sokolovsku, včetně školky, sociálního zařízení a stovek domácností, byli od středečního odpoledne bez tepla. Dodávku se podařilo obnovit ve čtvrtek odpoledne.
Příjemci z řad teplárenských společností měli zrušenou podporu v plné výši přenést ve formě snížené ceny tepelné energie na zákazníky. Program následně čekal na schválení ze strany Evropské komise.
Předpověď počasí slibuje podle sdružení v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu deseti stupňů Celsia, teplárny tak budou zahajovat vytápění.
Deník E15 píše o možné výjimce pro teplárny. A někteří prodejci letenek a aerolinky stále podle Hospodářských novin neodškodnily zákazníky kvůli zrušeným letům během pandemie. Více ve výběru z médií.
Velká bateriová úložiště fungují v řadě evropských zemí, v Česku ale rozvoj vázne kvůli chybějící legislativě. Změnit by to mohl návrh k novele energetického zákona.
S plánem, jak teplárnám pomoct a zabránit jejich případným krachům, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Radiožurnálu chce změnu zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie.
Na přeměnu teplárenství by z Modernizačního fondu v příštích deseti letech mělo putovat zhruba 40 až 70 miliard korun. Nedostane se ale zdaleka hned na všechny.
Ve výběru z médií se ve středu dočtete, že devět zemí podle E15 zakázalo dovoz drůbežího masa a vajec z Česka kvůli ptačí chřipce. České teplárny podle Hospodářských novin chtějí přecházet na plyn.
V posledních dnech ale na jih Moravy dorazilo mrazivé počasí, kdy se teplota i přes den drží kolem nuly. Teplárny tak spustily naplno i plynový kotel K1, který je jedním z hlavních zdrojů tepla.
Tři z radních Energetického regulačního úřadu tvrdí, že bylo vše v pořádku. Čtvrtý ale poslal v lednu do Bruselu dopis, že má vážné pochybnosti o výši podpory pro tuzemské kogenerační teplárny.
Energetický regulační úřad (ERÚ) vyměřil společnostem Pražská teplárenská a Veolia Energie pokuty ve výši stovek milionů korun za to, že v letech 2010 a 2011 měly počítat neoprávněně vysoké ceny za teplo. Polovinu vyměřené částky tvoří pokuta, tu druhou by mohli podle ERÚ získat zpátky také zákazníci. Uvedly to pondělní Hospodářské noviny.
Pardubická chemička Synthesia modernizuje svoji teplárnu v průmyslové zóně Semtín. Odborná firma teď začala pomocí vysokého jeřábu vložkovat komíny. Za jednu miliardu korun společnost vymění kotle, které budou šetrnější k životnímu prostředí.
Za vytápění domácnosti letos ušetří tisíce korun. Díky teplému počasí i zlevnění zemního plynu před sezónou. Brzké jaro ale nepřineslo jen pozitiva. Například alergiky trápí pylové alergeny o šest týdnů dříve, než je obvyklé.
Členové bývalého představenstva Teplárny České Budějovice stanou dnes před Krajským soudem. Její minoritní akcionář Forum Energy požaduje náhradu škody, která vznikla nevýhodným prodejem dceřiné společnosti.
Lidé na severu Třebíče si stěžují na čpavý zápach, který se čas od času šíří z místní teplárny. Způsobuje ho zahoření hald uskladněné kůry a štěpky. Vlhký a tlející materiál se totiž může sám od sebe vznítit.
Horkovodní teplárenskou síť rozšíří českobudějovická teplárna. Čtyřicet procent z předpokládaných nákladů, které budou více než sedmdesát milionů korun, pokryje evropská dotace.
Po desetileté přípravě může dnes Plzeňská teplárenská v Chotíkově u Plzně začít se stavbou spalovny komunálního odpadu. Bude stát zhruba dvě miliardy korun a evropská dotace může sahat až do výše 450 milionů korun. Jestli ji investor dostane, bude jasné do konce roku. To ale nebrání začátku stavby.
Tisíce brněnských domácností budou žít v příštích měsících v rozkopaných ulicích. V hustě obydlené oblasti kolem Kotlářské ulice poblíž centra začala výměna potrubí pro páru za horkovodní. Podle generálního ředitele Tepláren Brno Petra Fajmona lidé díky tomu ušetří. Změna technologie sníží ztráty tepla.
Obyvatelé Jablonce nad Nisou by se mohli konečně dočkat nižších účtů za topení. Teplo je v tuto chvíli v Jablonci nejdražší v Česku. Zastupitelé včera po tříletých jednáních schválili odkup místní teplárny. Město se tak stane jejím jediným vlastníkem a bude moci ceny tepla snížit.
Do dvou měsíců by mohla začít stavba spalovny odpadů v Chotíkově u Plzně. Zařízení za dvě miliardy korun připravila a zaplatí Plzeňská teplárenská a postaví skupina ČKD. Čeká se jen na stavební povolení, proti němuž se odvolali občanští a ekologičtí aktivisté.
Ke stavbě spalovny odpadu v Chotíkově na Plzeňsku bude po dnešku opět blíž. Investor spalovny Plzeňská teplárenská podepíše v 10 hodin smlouvu s dodavatelem, firmou ČKD Praha.