Průměrná globální teplota v období od začátku června do konce srpna byla o 0,69 stupně Celsia vyšší než průměrná teplota mezi roky 1991 a 2020, a překonala tak i loňský rekord.
Austrálie prožívá extrémně teplé počasí navzdory tomu, že na jižní polokouli momentálně panuje zimní období. V oblasti Kimberley na západě země v pondělí naměřili 41,6 stupně Celsia, jde o rekord.
Česko v sobotu zažilo další tropický den. Teplotní rekordy pro 24. srpen padly na 76 ze 168 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Červnové vlny veder byly v Řecku ještě nedávno velmi vzácným jevem, v posledních letech jsou ale výrazně častější. V Aténách jsou rozmístěni zdravotníci a některé památky byly uzavřeny.
Kvůli teplému, suchému a větrnému počasí je až do pátku na většině území Česka zvýšené riziko vzniku a šíření požárů, výjimkou je východ a jihozápad České republiky.
Více než 330 miliard korun je evropský účet za loňské škody způsobené extrémním počasím, které posiluje změna klimatu. Každý z uplynulých deseti měsíců byl nejteplejší v historii měření.
Doposud nejteplejší březen zaznamenali meteorologové v roce 2014, ten letošní byl oproti němu o 0,8 stupně Celsia teplejší. Po extrémně teplém únoru se tak jedná o další rekordně teplý měsíc v řadě.
V Česku v pondělí opět padaly teplotní rekordy, nejtepleji bylo v Karviné s 26 stupni Celsia. Hranice 25 stupňů byla v pondělí dosažena či překonána na několika místech v zemi.
Ve čtvrtek přejde přes Česko studená fronta, za níž se krátce ochladí, teploty nepřekročí sedmnáct stupňů, někde zůstanou jen kolem deseti stupňů Celsia. Na Velikonoce se ale vrátí velmi teplé počasí.
Nový rekord pro 29. února má také Vsetín, kde bylo 16,7 stupně. V Lednici na Břeclavsku se teplota dostala na 16,3 stupně, v Návsí u Jablunkova na Frýdecko-Místecku to bylo 16,2 stupně.
Teplotní rekordy padly v úterý na 28 ze 166 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejvíce jich zaznamenali na východě a severovýchodě Česka. Nejtepleji bylo v Karviné, kde naměřili 18,7 stupně Celsia.
Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další pátkem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné.
Teplotní rekordy pro 15. únor ve čtvrtek padly na 27 ze zhruba 165 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nadprůměrné teploty vydrží i v dalších dnech.
Rekord pro 9. únor padl například v Opavě, kde bylo 13,7 stupně. Neumětely na Berounsku zaznamenaly nové maximum s hodnotou 13 stupňů. Na stanici Praha-Karlov bylo 12,7 stupně.
Průměrná hodnota teplot v hlavním městě je v polovině prosince je kolem minus osmi stupňů. Dokonce i Šanghaj na jihu země se má dočkat teplot až čtyři stupně pod nulou.
„Poslední půlrok byl opravdu šokující. Vědcům již docházejí přídavná jména, kterými by to popsali,“ uvedla zástupkyně šéfa služby pro klimatickou změnu Samantha Burgessová.
V Karviné ukázal teploměr 24,3 stupně Celsia. Odpoledne bylo 24 stupňů v Opavě a Pohořelicích na Brněnsku. Teplotní rekord velmi pravděpodobně padl také v pražském Klementinu.