„Měl jsem to štěstí, že jsem mohl pracovat s českými mistry,“ říká tesař François Calame. Je přesvědčen, že speciální techniky najdou využití i při dalších přestavbách.
Řemeslníci v těchto dnech vyrábějí a dokončují některé díly vysoké dřevěné věže, jejíž dvojče shořelo a která se stala symbolem přestavby. „Některé kusy dřeva se stabilizují za 25 až 30 let,“ říkají.
Z původního vyhořelého Libušína se v obnovené stavbě na Pustevnách použije jen asi desetina původní stavby. Zbylé části nelze kvůli statice objektu implementovat zpět.
Tesařský workshop láká kromě začínajících řemeslníků i IT experty a lidi z kanceláří. Chtějí si vlastníma rukama něco vyrobit. O víkendu jeden takový workshop končí v Nové Vsi na Českobudějovicku. V pondělí účastníci těžili dřevo v lese, v sobotu už měli hotovou rámovou konstrukci jako základ přístřešku pro auto nebo na dřevo.
Tesařští učni z Vysočiny už druhý den soutěží v Humpolci. Klání budoucích řemeslníků s letitou tradicí je i letos pod taktovkou Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Smyslem soutěže není najít nejlepšího, ale vzbudit v učních zájem se jím stát.
Cech klempířů, pokrývačů a tesařů vyhlásil 11. ročník soutěže ‚žák tesař‘. Mladí tesaři z celé republiky budou v následujících dnech bojovat o vítězství ve Střední škole řemeslné v Jaroměři.