Už příští rok se má znovu otevřít Notre-Dame. Tesaři pracují na věži, která se stala symbolem požáru

Když před čtyřmi lety hořela pařížská katedrála Notre-Dame, obletěly celý svět záběry padající dřevěné věže z 19. století. Její pád vyvolal silnou tlakovou vlnu, která zavřela obří dveře katedrály a uvěznila zasahující hasiče uvnitř pařížské památky. 60 metrů vysoká věž se stala symbolem požáru i pokračující rekonstrukce. Řemeslníci už na katedrálu umístili základy nové věže a tesaři na západě Francie teď vyrábějí její další části.

Od stálého zpravodaje Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sébastien má v ruce dláto a všude kolem něj jsou piliny. V dílně v městečku Thouars měl na starosti výrobu dekorativních prvků na novou dřevěnou věž pařížské katedrály Notre-Dame.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o rekonstrukci katedrály Notre-Dame

„Nemůžeme si dovolit chyby ani u těch nejmenších částí. Práce vyžaduje velkou zručnost, koncentraci a dostatek času,“ vysvětluje Sébastien.

Když katedrála hořela, byl Sébastien v Indonésii a dokončoval inženýrské studium. Svou profesní cestu ale nakonec přehodnotil a vyučil se tesařem. Díky tomu se teď může podílet na historické rekonstrukci katedrály Notre-Dame.

„Lidé tehdy neměli takové přístroje na zvedání nebo ořezávání jednotlivých dílů. I přes to pracovali skoro stejně rychle jako my se všemi těmi vymoženostmi. To je neuvěřitelné,“ obdivuje zručnost řemeslníků v 19. století.

Pečlivě vybrané dřevo

Na rekonstrukci katedrály padly tisícovky pečlivě vybraných stromů z celé Francie. Některé řemeslníci využili na stavbu krovů. Jiné si tesaři sami vyhledávali na pilách, aby z nich mohli vypracovat další části věže.

2:42

Špinavá Seina ohrožuje disciplíny olympijských her. Kvalitu vody v pařížské řece má zlepšit nová nádrž

Číst článek

„Dokončili jsme zábradlí i osm čtyřlístků, kterými bude procházet denní světlo do dřevěné věže. Některé dekorativní prvky plní důležitou strukturální funkci, bez nich by dřevěná věž nemohla odolávat větru,“ upřesňuje Théo Roche z dílny na západě Francie.

Technici musí při projektování nové dřevěné věže počítat i se změnou klimatu.

„Vítr se mění. Ve Francii máme specializované výzkumné centrum, které předpovídá, že v následujících čtyřech stoletích vítr zesílí zhruba o dvacet procent ve srovnání s 19. stoletím. Tím pádem se výrazně zesílí tlak na jednotlivé díly stavby,“ potvrzuje inženýr Dominique Calvi.

Inženýři vycházejí z archivních plánů, které po sobě zanechal architekt Eugène Viollet-le-Duc. Bez této dokumentace by bylo takřka nemožné ji postavit podobně. Práce a následné propočty komplikuje i použití čerstvého nevysušeného dřeva.

„Některým kusům dřeva bude trvat 25 až 30 let, než se stabilizují. Musíme ověřit a namodelovat všechny etapy, než dřevo přestane pracovat,“ říká inženýr Gaëtan Genes.

Zapojili se i Američané

Na přestavbě katedrály se ve francouzské dílně podílí i dva Američané. Jeden z Bostonu a druhý z New Yorku. Aby se dostali až sem, tak museli splnit náročné výběrové řízení.

4:33

‚Naše paní z kamene.‘ Představení o katedrále Notre-Dame bude mít premiéru čtyři roky od požáru

Číst článek

„Musel jsem doložit svůj životopis a přehled své práce, abych dokázal, že tu práci zvládnu dělat. Je hodně lidí, kteří by se chtěli zapojit do rekonstrukce Notre-Damu. Hodně Francouzů je více než schopných vykonávat tuhle práci. Musel jsem dokázat, že můžu přinést cenné zkušenosti,“ říká Jacskon Dubois.

Američan Dubois pracoval na rekonstrukci katedrály Notre-Dame už doma ve Spojených státech, kde pomáhal s přípravou krovů pro pařížskou katedrálu. Do Francie se dostal v květnu a zůstane tu až do července. Říká, že je to zkušenost, kterou se bude chlubit v následujících letech.

„Po zbytek života budu kolegům a přátelům říkat, že jsem se podílel na rekonstrukci dřevěné věže pařížské katedrály Notre-Dame. Už abych si k tomu připravoval vyprávění,“ dodává.

Francouzský prezident Emmanuel Macron hned po uhašení požárů vytyčil ambiciózní cíl – rekonstruovat katedrálu do roku 2024.

Řízením prací pověřil Jean-Louis Georgelina. Francouzský generál Českému rozhlasu řekl, že Francie tuhle bitvu zvládne a katedrálu zpřístupní do konce příštího roku.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme