„Například v Bulindi v Ugandě je ten kontakt až extrémní. Šimpanzi tam žijí na kilometru čtverečním, kde se neuživí,“ popisuje pro Český rozhlas Plus primatoložka Barbora Pafčo.
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová.
23:58
Amazonský prales||Alžběta Jurčová|Příroda|svět ve 20 minutách
Strážcům zákona uniká většina případů. Pokuty, které hrstka státních a federálních inspektorů napíše, se málokdy platí. Občas se případ dostane i k soudu, řízení ale trvají celá léta.
Kůrovce, který se objevuje v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, je podle správců lesů i ochranářů téměř nemožné zastavit. V polských Stolových horách lesnicí napadené stromy neodstraňují.
Odlesňování v brazilské části Amazonie bylo v dubnu pro tento měsíc rekordní. Vysoké byly i údaje o ničení deštného pralesa za leden a únor, upozornila agentura AP.
Odeznívající kůrovcová kalamita a také velký zájem o materiál tak způsobily růst cen dřeva. Kvůli obavám z dalšího růstu se proto lidé i teď ke konci topné sezony palivem předzásobují.
Protilátky jako regeneron nefungují na novou variantu omikron a tak je nemocnice nejspíš budou muset vyhodit. Upozornily na to Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Lesy České republiky začaly kácet v Boubínském pralese kvůli kůrovci. Prales je přírodní rezervace, a tak proti kácení vystoupilo Hnutí Duha a žádá zastavení těžby u Inspekce životního prostředí.
Podle dostupných smluv dřevo od Lesní správy Lány nakupuje například pražská firma Wood Hunt. Ta nemá webové stránky a nedodržuje zákonnou povinnost vkládat účetní závěrky do veřejného rejstříku.
Kůrovec a dlouhodobé sucho mění dříve zelené hvozdy na smutná místa plná uschlých stromů a spadaných větví. Přesunout se musí i táborové ohně, na mýtině by stačila jedna jiskra a stalo by se neštěstí.
Kůrovec letos napadne až 60 milionů kubických metrů dříví, v příštím roce se pak objem může zdvojnásobit až na 120 milionů metrů krychlových, předpovídá think-tank Czech forest.
Skupina PETRA byla úspěšná již v loňském tendru 2019+, když ze 40 smluv získala šest kontraktů. Úspěšnější tehdy byla jen Jihozápadní dřevařská s 12 kontrakty.
Zprávy o kůrovci problesknou čas od času, podle toho, jaká se nabídne příležitost. Přitom se nemluví o tom, že právě v těchto dnech probíhá rozhodující bitva, která rozhodne o osudu tuzemských lesů.
Největší polomy za poslední dobu zasáhly Šumavu v několika vlnách při bouřkách od léta 2017. Pokračovaly na podzim i v zimě, nejvíce v oblasti Nové Pece nebo Stožce.
Řečeno úplně po lopatě – státní lesy vlastními silami nebo s pomocí svých smluvních partnerů šířily kůrovcovou kalamitu tím, že zakládaly nová ohniska, ze kterých se mohl kůrovec dále šířit.
Kůrovec v Bělověžském pralese napáchal škody nejen na stromech, ale i ve vztazích mezi sousedy. V lesích už se dřevo netěží. Spor o zásahy je ale v tamních obcích stále citlivé téma. Reportáž z místa.
Moje návštěva ve Varšavě a páteční v Bělověžském pralese je vyjádřením solidarity s Polskem, pokud jde o suverenitu nad přírodními zdroji, řekl při své návštěvě Polska český prezident Miloš Zeman.
Státnímu podniku Lesy ČR v prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun. „Důvodem je přebytek dříví na trhu v důsledku živelných kalamit,“ řekla mluvčí Eva Jouklová.
Gang na Vysočině nelegálně vytěžil dřevo z několika lesů. Policie odhalila, že sedmičlenná skupina tím mohla získat miliony korun. Hrozí jim za to od dvou do desíti let vězení.