Český prezident ve Varšavě vyjádřil solidaritu Polsku, vadí mu 'pokus o rozvrat Visegrádu'

Moje návštěva ve Varšavě a páteční v Bělověžském pralese je vyjádřením solidarity s Polskem, pokud jde o suverenitu nad přírodními zdroji, řekl při své návštěvě Polska český prezident Miloš Zeman. Polsko v dubnu prohrálo u Soudního dvora Evropské unie spor o kácení v chráněných částech nížinného pralesa na východě země, kácení bylo nelegální.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman je od středy na třídenní návštěvě Polska, v pátek dopoledne se má vydat přímo do Bělověžského pralesa, kde navštíví rezervaci zubrů. S Dudou na čtvrtečním setkání probíral mimo jiné rozpočet EU, projekt takzvaného Trojmoří i spolupráci v rámci visegrádské čtyřky. Ta má podle Zemana tvořit nedělitelnou jednotku uvnitř EU.

Druhá Zemanova zahraniční cesta. V Polsku se sejde s Dudou a podívá se do Bělověžského pralesa

Číst článek

'Pokus o rozvrat Visegrádu'

„Existují pokusy rozvrátit Visegrád a vnutit mu vůli Evropské komise v některých věcech, které narušují princip subsidiarity, tedy právo země rozhodovat o svých vnitřních záležitostech,“ řekl Zeman na společné tiskové konferenci po jednání se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Jmenoval nakládání s přírodními zdroji – například lesy.

Na mysli měl prezident prohraný spor Polska s Evropskou komisí o kácení v Bělověžském pralese na východě země. V dubnu dal unijní soud komisi za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Čtyřnásobek roční těžby

Podle zprávy polských ekologů se z Bělověžského pralesa vyvezlo na 3000 nákladních aut naplněných nejcennějšími stromy staršími sta let a během loňska se vytěžil čtyřnásobek roční těžby dřeva.

BĚLOVĚŽSKÝ PRALES

Je to jeden z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska. Kromě zubra, rysa, vlka, zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (např. vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub, je zde vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Polská vláda kácení obhajovala potřebou ochrany lesa před kůrovcem. Podle exministra životního prostředí Jana Szyszka i Státních lesů se kácely jen napadené smrky, to vyvraceli pozorovatelé mezinárodních organizací i Evropské komise.

Současný ministr Henryk Kowalczyk, který nahradil ve funkci Jana Szyszka letos v lednu, uvedl, že rozsudek soudu respektuje a věc považuje za uzavřenou. Samotného Szyszka vyšetřuje kvůli podezření ze zneužití pravomocí prokuratura.

Kritika od ekologů

Zemanův záměr cesty do pralesa už v týdnu zkritizovalo české hnutí DUHA.

„Prezident Zeman nerozumí ochraně přírody ani pralesům. Nemůže změnit přírodní zákonitosti ani rozhodnutí Evropského soudního dvora. Cesta do Bělověže je jen jeho typickým kalením vody a je zhola zbytečná,” uvedl expert na ochranu lesů Jaromír Bláha.

„U Miloše Zemana se v případě Bělověžského pralesa krásně spojily body, které kritizuje: Evropská unie a ekologičtí aktivisté, které on nesprávně nazývá ekoteroristy.“

Jiří Beneš (koordinátor protestujících)

Proti těžbě těžkými stroji, takzvanými harvestory, už loni přímo na místě protestovaly stovky aktivistů, mezi nimi i protestovat i zhruba stovka Čechů a Slováků. Podle polských ekologů tehdy první česká účast zvedla Polákům morálku a pomohla téma dostat i do zahraničních médií.

„U Miloše Zemana se v případě Bělověžského pralesa krásně spojily body, které kritizuje: Evropská unie a ekologičtí aktivisté, které on nesprávně nazývá ekoteroristy,“ řekl serveru iROZHLAS.cz koordinátor českých protestujících Jiří Beneš.

Nejméně dvěma protestujícím z česko-slovenské skupiny přišlo v dubnu předvolání k podání vysvětlení. „Konzultovali jsme to s polským právním týmem a ti nám nedoporučili se na to místo vůbec vydávat. I z českého překladu není zřejmé, jestli se jedná o projednávání přestupku, podání vysvětlení, padlo tam dokonce i slovo trestní oznámení...,“ říká Beneš.

Filip Harzer, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme