Žantovský poukazuje na to, že teoretikové českého disentu jako Jan Patočka či právě Václav Havel zdůrazňují, že svoboda musí přicházet zevnitř od jednotlivce, jeho mravního vědomí, nikoli od státu.
Podívejte se na přednášku Timothyho Snydera na konferenci Českého rozhlasu Plus a Knihovny Václava Havla Hranice (ne)svobody. Kromě tlumočené verze nabízíme i záznam v originále.
„Když Trump vidí Putina, který dokáže obejít i pravidla mezinárodního práva, řekne si: ‚Wow, tak to je ještě větší gangster než já.‘ Trump dělá Putina mocnějším, než by jinak byl,“ myslí si Snyder.
Co bude znamenat pro USA a svět, pokud dvojice Trump-Vance na podzim vyhraje volby? V pořadu Interview Plus odpovídá americký historik, profesor Yaleovy univerzity Timothy Snyder.
Pondělní večer patří konferenci Hranice (ne)svobody, kterou pořádá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla také Český rozhlas Plus. Hlavní hvězdou večera je americký historik Timothy Snyder.
Ukrajinské vítězství je podle historika Snydera klíčem k ukončení imperiální éry. Konflikt by mohl být poslední válkou, která je vedena podle koloniální logiky, že nějaký jiný stát či lid neexistují.
The Russian government and soldiers as fascists and war criminals from the perspective of a well-known historian Timothy Snyder. In the exclusive interview for Czech Radio.
Po kolabující ruské armádě a chaosu v ruské společnosti už se trhliny začínají objevovat i v ruské dezinformační mašině. V exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál to řekl historik Timothy Snyder.
Protože pro Putina je naprosto nepřijatelné vyhrát až ve druhém kole. Ale v roce 1999 se nemýlil, když řekl, že všechny diktatury pomíjejí. Jak aktuální právě 9. května 2022.
Hostem Interview Plus byl Timothy Snyder, americký historik a expert na novodobé dějiny střední a východní Evropy z Yaleovy univerzity v USA a z vídeňského Institutu pro humanitní vědy.
Herci z divadla Husa na provázku vystavili nic netušící Brňany v ulicích složité zkoušce. V kostýmech dávných židovských obyvatel města se ptali na směr k už neexistujícím místům.
Stoupenci i protivníci evropského projektu sjednocení v jeho pohledu věří v bájný výmysl „moudrého národa“. V tomto podání mají evropské národní státy dlouhou a bohatou historii.
Na každé volání po návratu k suverénnímu národnímu státu, jaká slyšíme v kampani před volbami do Evropského parlamentu, by měla padnout otázka: a jaký stát máte na mysli?
Dá se sepsat poučení z historie 20. století v Evropě tak, aby se vešlo do útlé stostránkové knížky? Petr Šabata a jeho čtvrteční komentář vám to řekne.