Trump USA ochromí a to bude výhoda pro Rusko, říká americký historik Snyder

Ohlédnutí za debatou amerického historika Timothyho Snydera a šéfredaktorky deníku Ukrajinska pravda Sevhil Musajevové o válce na Ukrajině a otázce, proč by nás Evropany měla zajímat i nadále. „Když Trump vidí Putina, který dokáže obejít i pravidla mezinárodního práva, řekne si: ‚Wow, tak to je ještě větší gangster než já. A proto má můj obdiv.‘ Trump dělá Putina mocnějším, než by jinak Putin byl bez Trumpa,“ myslí si Snyder.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátor Jan Bumba, ukrajinská novinářka Sevhil Musaieva a Timothy Snyder

Moderátor Jan Bumba, ukrajinská novinářka Sevhil Musaieva a Timothy Snyder | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Když Ukrajinu jako spojenci podpoříme, nemusíme se ptát, kdy Ukrajina prohraje, ale kdy bude poražené Rusko. Války většinou vyhrává ekonomická převaha,“ připomíná v debatě mimo jiné Timothy Snyder.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Pazderka a Ondřej Soukup vybírají ty nejzajímavější pasáže z debaty amerického historika Timothyho Snydera a šéfredaktorkou online deníku Ukrajinska pravda Sevhil Musajevovou

Uznává ale, že úskalím je orientace některých politiků na Rusko. To platí ostatně i pro jednoho z kandidátů na příštího amerického prezidenta, Donalda Trumpa.

„Donald Trump a jemu podobní neuznávají systém založený na pravidlech. Všechno je lež, vtip – tím se řídí celý svůj život. Takže když Trump vidí Putina, který dokáže obejít i pravidla mezinárodního práva, řekne si: ‚Wow, tak to je ještě větší gangster než já. A proto má můj obdiv.‘ Trump dělá Putina mocnějším, než by jinak Putin byl bez Trumpa,“ myslí si Snyder.

Josef Pazderka považuje takové vidění za poněkud černobílé: „Důležitá je Trumpova nepředvídatelnost a důležité je samozřejmě hraní na ty noty toho ‚pojďme to co nejrychleji ukončit, já to dokážu, ať to stojí, co to stojí, a hlavně ať to stojí cokoli Ukrajince samotné‘.“

Ondřej Soukup doplňuje, že o Trumpově údajném plánu, jak ukončit válku, zatím nikdo nic neví, a je velice pravděpodobné, že ani žádné řešení nemá. „Nicméně ta nejistota, kterou Trump vzbuzuje, je obrovská. A vůbec se nedivím Ukrajincům, že jsou z toho dost na nervy,“ podotýká.

Jak informovat za války?

Část debaty se věnovala i roli novinářů během války. Ti ukrajinští jsou pod dvojím tlakem: jakmile jsou kritičtí k vlastní vládě nebo armádě, okamžitě se jejich materiálů může chytit kremelská propaganda a diskreditovat je i na Západě.

I tak se podle šéfredaktorky Ukrajinské pravdy Sevhil Musajevové s kolegy rozhodli, že takové kritické materiály o korupci a dalších nešvarech zveřejňovat budou. Je to totiž jejich odpovědnost vůči čtenářům, kteří za nezávislost Ukrajiny platí často cenu nejvyšší – svým životem na frontě.

Ukrajina musí spolupracovat s USA, i když vyhraje Trump, prohlásil Zelenskyj

Číst článek

„Bylo by vůči nim nefér se posléze dozvědět, že někdo přijímal úplatky, zatímco naši vojáci a lidé bojovali,“ říká Musajevová.

Připomíná také význam informací během války.

„Pochopila jsem význam žurnalistiky hned v prvních dnech invaze, kdy si lidi nešli lehnout, dokud si nepřečetli poslední zprávy. Tehdy jsme měli na našich stránkách 7,5 milionu zhlédnutí denně. Novináři tak doslova zachraňovali lidské životy,“ vypráví a dokládá to příkladem jedné ženy z okupované vesnice, s níž měla možnost mluvit krátce po osvobození.

„Rozplakala se nad tím, že to nejhorší za okupace nebylo být bez jídla nebo vody. Nejhorší bylo být bez zpráv a informací o tom, kdo vesnici obsadil a jaká je situace,“ říká.

Sám Timothy Snyder vysekl poklonu reportérům a novinářům nejen během debaty, ale i ve své knize Cesta k nesvobodě.

„Jednou z iluzí je představa, že pravda vždycky vypluje na povrch. Často si představujeme jakýsi volný trh s myšlenkami, kdy ty řekneš něco, já něco dalšího, a tím se nějakým způsobem vyjeví pravda,“ konstatuje.

„Tak to ale nechodí a nikdy nechodilo. Tím spíš v dnešní době, kdy menší skupina lidí kontroluje více médií na světě a práce investigativních novinářů a reportérů je v ohrožení. Přitom je důležitá! Protože fakta nerostou na stromech. Musíte je hledat. A to je vždycky riskantní,“ zdůrazňuje.

Poslechněte si celý díl podcastu Na Východ! v audiozáznamu výše. 

Josef Pazderka, oso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme