Poslední srpnový den ale jeho čtenáři na první straně četli titulek: Sbohem, tištěné Lidovky! Od té doby si články dohledáme jen v digitální podobě na internetu.
Téma posledního vydání Wiener Zeitung je na všech 48 stranách pouze událost konce denního tisku. Mapuje historický vývoj rakouského deníku a autoři uvažují o smyslu žurnalistiky v digitální době
„Nevím, čím je snaha házet vydavatelům klacky pod nohy motivována. Jestli tím, že v našem oborou zároveň působí Andrej Babiš (ANO), tak si myslím, že si politici pod sebou řežou větev,“ říká Matoušek.
Papírového vydání se už dříve zřekly deníky Postimees a Õhtuleht. Hospodářský list Äripäev už loni na podzim úplně zrušil tištěnou verzi a plně přešel na digitální formát.
Po 30 letech existence končí dneškem v papírově podobě britský deník The Independent. Levicově-liberální titul dál bude vycházet už jen na internetu. O práci nejspíš přijde několik desítek novinářů.
Ve Spojeném království dnes poprvé po 30 letech vyšel nový tištěný deník. The New Day cílí na čtenáře, kteří mají na noviny jen asi 30 minut. Zároveň ale nemá být dalším přírůstkem do rodiny britských bulvárních listů.
Unie vydavatelů dnes zveřejní údaje o čtenosti tištěných médií za první letošní pololetí. Čísla z předchozích šesti měsíců ukázala, že zájem o deníky a časopisy je stále velký. Zároveň s tím ale přibývají čtenáři, které zajímá obsah novin na webu i v elektronické podobě.
Německý deník Frankfurter Rundschau je v insolvenci. Důvodem je především vysoká ztrátovost způsobená vydáváním tištěné verze deníku. O postupném zániku tištěných médií hovoří odborníci už delší dobu. Potíže se ale nevyhýbají ani internetovým zpravodajským serverům.
Nakladatelé a knihkupci jdou do boje za tištěné knihy a kamenná knihkupectví. Dnes spouštějí ve třech stovkách knihkupectví nový projekt Knihománie, který má podpořit prodej knih v jejich tradiční papírové podobě.