„Lidé jako jednotlivci, celá společnost, různé skupiny, se musí s virem naučit žít,“ upozorňjue biochemik Tomáš Cihlář, jehož tým přinesl na světový trh první lék na covid pod názvem remdesivir.
Tomáš Cihlář vedl i tým, který objevil úplně nový typ léčiv HIV. Ty by se měly dávat pod kůži tak, že je pacient bude dostávat jednou za půl roku, možná jenom jednou ročně.
Tomáš Cihlář se svým týmem vyvinul látku Remdesivir, která byla původně určena pro pacienty nakažené ebolou. Nyní však pomáhá v Česku lidem, kteří mají těžký průběh koronaviru.
Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2340 dolarů (asi 55 800 korun) za pětidenní léčbu.
Do nedávné klinické studie, která zkoumala účinnost remdesiviru, se zapojilo přes tisíc pacientů ze Spojených států, Asie, České republiky a dalších zemí Evropy.
Pacient byl nejprve 10. března přijat do Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči s podezřením na zápal plic, po pěti dnech ho převzala Všeobecná fakultní nemocnice, kde byl napojen na mimotělní oběh ECMO.
„Skutečně nevíme, jestli ten lék je tak život zachraňující, jak všichni doufáme, jak se to prezentuje,“ upozorňuje ošetřující lékař pacienta v kritickém stavu.
Tomáš Cihlář je viceprezidentem americké společnosti, která vyvinula experimentální lék Remdesivir. Pomohl také urychlit poskytnutí léku pro vážně nemocného ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Biochemik a viceprezident firmy Gilead Sciences Tomáš Cihlář mluvil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus o vývoji potencionálního léku na nový koronavirus a jeho prozatímních účincích na pacienty.