Experimentální lék remdesivir je připraven ke schválení. Výrobce má zásobu na milion a půl dávek
Experimentální lék remdesivir je podle vedení americké společnosti Gilead připravený ke schválení. Ve vysílání Českého rozhlasu Plus to řekl její viceprezident pro virologii Tomáš Cihlář. Američtí vědci dokončili první klinickou studii na jeho účinnost v boji proti koronaviru. Výsledky testů ve Spojených státech teď posoudí Národní ústav zdraví. Podle Cihláře má firma aktuálně zásobu zhruba na jeden a půl milionů dávek.
Podle firmy Gilead teď záleží na tom, jak rychle americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zpracuje výsledky z klinických testů.
„Výsledky z předklinických zkoušek, výsledky z výroby materiálu a kontroly kvality už jsme před několika týdny předali FDA, aby se tím dále nezdržovala. Teď jenom očekává klinické výsledky,“ uvedl Cihlář.
Buď funguje výborně, nebo vůbec, komentuje účinnost Remdesiviru biochemik. Radí počkat na nezávislý test
Číst článek
Do nedávné klinické studie, která zkoumala účinnost remdesiviru, se zapojilo přes tisíc pacientů ze Spojených států, Asie, České republiky a dalších zemí Evropy.
Cihlář potvrdil, že účinnost remdesiviru se různí podle toho, v jaké fázi nemoci pacient lék dostane: „Výsledky studie nejsou úplně ideální v tom smyslu, že stále je tam úroveň úmrtnosti u pacientů. Účinek tedy není absolutní, alespoň ne u kritických pacientů. Možná se dozvíme, že pacientů v ranějším stadiu to bude lepší.“
Podle výsledků zveřejněných farmaceutickou firmou Gilead, která lék vyrábí, trvalo zotavení pacientů léčených remdesivirem v průměru 11 dní, zatímco u pacientů s placebem to zabralo 15 dní. Časopis The Lancet ale ve středu zveřejnil čínskou studii, podle které remdesivir v léčbě covidu-19 účinný není.
Rozpačitý z výsledků studie je také biochemik Jan Konvalinka. „Je v tom trošičku zmatek,“ řekl ve čtvrtek Radiožurnálu. „Těžko se to zhodnocuje, protože tam neměli kontrolní skupinu.“ Poradil, aby se se závěry vyčkalo na výsledky nezávislé klinické studie.