Židovská obec v Brandýse nad Labem vznikla před pěti sty lety, ale její konec přišel během nacistické okupace Československa. Dnes na ni pamatují v dublinské synagoze, kde mají tóru z Brandýsa.
Shromáždění se má konat v sobotu mezi 13.00 a 14.00. Policie, kterou kontaktovala AFP, trvala na tom, že povolení nebylo uděleno na základě oficiální žádosti o pálení náboženských textů.
Každý z nalezených předmětů patřil jiné náboženské obci - ani jedna z nich už desítky let neexistuje. Z donačních nápisů ale odborníci ví, kdo nechal textilie zhotovit, a které synagoze je věnoval.
Svitek patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé svetové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech 20. století do Londýna z bývalého Československa.
„Bylo to úžasné, protože to bylo největší shromáždění, které se dosud konalo. Lidé cestovali i tisíce mil,“ říká Jeffrey Ohrenstein, ředitel londýnské instituce, která československé svitky spravuje.
Novou tóru nebo také soubor textů z hebrejské bible má pražská židovská obec, a to po osmdesáti letech. Pergamenový svitek používaný při bohoslužbách vnímají židé jako posvátný předmět, jeho pořízení stálo přes milion korun.
Svitek tóry se ve Čkyni na Prachaticku přesunul z restaurátorské dílny do opravené synagogy. Podle představitelů židovské obce jde o unikát. Svitek ukrytý na půdě našli řemeslníci při rekonstrukci synagogy. Jeho obnova stála zhruba 180 tisíc korun.